شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه آب – روش های تصفیه آب و راهنما دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب چیست؟

به فرایند های حذف مواد شیمیایی نامطلوب، جامدات معلق ، گاز های نامطبوع و آلاینده های بیلوژیکی از آب و تبدیل آب غیر شرب به آب آشامیدنی تصفیه آب می گویند. روش های مختلفی جهت تصفیه آب به کار می رود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

چرا آب را تصفیه می کنیم؟

آب اصلی ترین ماده برای حیات انسان و تمام جانداران است، پس از این رو اهمیت پیدا می کند که بدون آب حیاتی وجود نخواهد داشت، پس آب را برای ادامه زندگی و مصرف آن در آشامیدن، کشاورزی، صنعت و انرژی باید تصفیه کنیم. با اینکه بیش از ۶۸٪ سطح کره زمین را آب پوشانده است، اما با این قسمت عظیم منابع آب کره زمین تنها ۳٪ از کل منابع آب کره زمین قابل آشامیدن هستند. از این مقدار آب قابل آشامیدن ۲٪ در قطب های شمال و جنوب به صورت ذخایر یخی هستند. باقی آب ها هم به دلیل وجود محلول های نمک از جمله نمک خوراکی غیر قابل آشامیدن هستند. با این توضیحات به روشنی دلیل تصفیه آب مشخص می شود.

 

معرفی انواع روش هاش تصفیه آب

 • اسمز معکوس:

  در این روش که یکی از پرکاربرد ترین روش های تصفیه آب می باشد آب از ممبرین ( membrane ) عبور کرده و در هر کدام از ممبرین ها مقداری از املاح آب از آن جدا شده و آب تصفیه شده بعد از عبور از ممبرین ها به مخزن منتقل می شود.

 • اولترافیلتراسیون:

  یک فرایند جداساز به وسیله ممبران تحت فشار میباشد که مواد معلق و ذره ای را از آب جدا می کند. این سیست ها برای استفاده مداوم طراحی شده اند با افزایش استفاده زیاد بهینه می باشد.

 • فیلتر شنی:

  آب در این روش وارد فیلتر شنی می شود و با فشار و جاذبه به پایین فیلتر شنی هدایت می شود. فیلتر آب را تصفیه می کند و آب از سوراخ های ریز نازل به مخزن هدایت می شود.

 • فیلتر کربنی:

  این روش تصفیه در حذف رنگ و بو ناخوشایند آب به کار گرفته می شود، این روش معمولا بعد از تصفیه به روش فیلتر شنی انجام می شود، آب با عبور از ذغال کربن اکتیو گرانولی رنگ و بو خود را از دست داده و آب بدون رنگ و بو به دست می آید.

 • نانو فیلتراسیون:

  روش کار در این روش شبیه اسمز معکوس می باشد اما در فاکتور های اندازه محل نفوذ پوسته و فاشر مورد نیاز تفاوت دارند. در این روش نسبت به اسمز معکوس نمک بیشتری همراه آب باقی می ماند.

 • تبادل یونی:

  وجود آهک غیر عادی در آب باعث خوردگی لوله ها می شود، تبادل یونی یکی از روش های مناسب حذف آهک از آب می باشد. از این روش بیشتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می شود و یون های فلزات از آب حذف می شوند.

 

بهترین روش تصفیه آب صنعتی چیست؟

در روش ها و فرایند های تصفیه آب همه املاح و آلودگی ها و آلاینده ها از آب حذف نمی شوند و باید با توجه به دسته بندی استفاده آب و صنعت مورد استفاده از آب تصفیه شده، روش ها و متد های تصفیه آب مختلفی با آرایش مخصوص در کنار هم به تصفیه آب بپردازند. از این رو دستورالعمل یکسانی در تمام صنایع و مصارف آب در صنعت وجود نخواهد  داشت.

بهترین روش تصفیه آب خانگی چیست؟

درتصفیه آب خانگی معمولا افراد درگیر روش ها و فرایند های تصفیه آب نمی شوند و بیشتر به تعدد فیلتر و تعاریف دیگر می پردازند اما دانستن مواردی می تواند شما را در خرید بهترین سیستم یا دستگاه تصفیه آب آگاه تر سازد. ابتدا باید مشخص کنیم که دستگاه تصفیه آب برای کدام منظور باید تهیه گردد، آشامیدن، پخت غذا، شست و شو و … ، داشتن اطلاعات مناسب درباره آب در دسترس بسیار مهم می باشد اما جای نگرانی نیست این اطلاعات معمولا کمی پیچیده هستند و مردم عادی با آن درگیر نمی شوند، لذا دانستن میزان غلظت مواد آلاینده، فلزات و دیگر موارد امری ضروری نیست اما دانستن حداقل ها الزامی است، به عنوان مثال آیا آبی که قرار است برای تصفیه دوباره استفاده شود تنها دارای رنگ یا بو است یا موارد دیگری مانند آلاینده ها یا مواد محلول در آن و یا کیفیت آب منطقه در چه سطحی قرار دارد. در اغلب مصارف دستگاه تصفیه آب خانگی، آشامیدن مد نظر است، لذا بهترین روش برای آشامیدن اسمز معکوس یا به اصطلاح ۶ مرحله ای می باشد. توجه به اصل بودن دستگاه و خرید از مراکز معتبر هم از موارد دیگر در خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد.

دستگاه تصفیه آب خانگی

آیا آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی املاح خود را از دست داده است؟

این سوال برای بسیاری از خریداران و یا کسانی که قصد خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی را دارند پیش می آید. بله دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای انواع مختلف هستند و از مدل های ۵ مرحله ای تا ۶ و … وجود دارند. حداقل مراحل هم ۵ مرحله می باشد. در این دستگاه ها به دلیل اینکه برای تصفیه آب از فیلتر های مختلف استفاده می شود و به ناچار برای پاکسازی آب تمام املاح آن جذب فیلتر ها شده و املاح مفید هم مانند دیگر املاح و آلودگی ها از آب حذف می شوند. از این رو در بعضی از دستگاه های تصفیه آب از فیلتری اضافه با عنوان فیلتر مینرال استفاده می شود که املاح مفید آن را تا حد خوبی و یا حد کافی به آب باز می گرداند. پس یکی از خصوصیات مهم دستگاه های با بیش از ۵ مرحله این است که املاح مفید دوباره بعد از تصفیه به آن باز می گردد.

آيا آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی از آب های معدنی سالم تر هستند؟

نمی توان همه آب های معدنی بازار را در این مقایسه قرار داد اما گروه کثیری از آنها در این مقایسه قرار دارند چرا که معمولا آب های معدنی ایران تاریخ انقضاء مشابهی دارند و به طور کامل با آب های معدنی خارج از ایران تفاوت دارند. ابتدا به شرح چند موضوع می پردازیم.

آب سالم چیست؟

آبی را آب سالم می گوییم که وقتی در محیطی بی حرکت به مدت ۴۸ ساعت قرار داشته باشد، بو گرفته و شروع به فساد و گندیدن می کند. این موضوع برای آب هایی است حاوی مواد نگهدارنده نیستند، اما موضوع برای آب های معدنی متفاوت است این آب ها به دلیل اینکه ماندگاری بیشتری پیدا کنند با مواد نگهدارنده مخلوط شده و به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل است که ماه ها و یا حتی چند سال هم تاریخ انقضاء مصرف دارند.

کدام ماده باعث این ماندگاری آب های معدنی شده است؟

فلوراید اصلی ترین ماده نگهدارنده آب های معدنی می باشد که ماندگاری بالا و بدون بو می باشد و برای انسان بسیار مضر و سرطان زا می باشد. این ماده در بدن به راحتی دفع نمی شود و حتی بعد از اینکه آب بدن دفع شود، فلوراید همراه آب همچنان در بدن می ماند و به سختی از بدن دفع می شود. این ماده در بدن حالتی دفاعی پیدا میکند و بسیار سخت از بدن خارج می شود. دستگاه های تصفیه آب فلوراید آب را به مقدار بسیار زیادی کاهش می دهد.

 

نتیجه گیری:

با توضیحات داده شده می توان دریافت که دستگاه های تصفیه آب مواد مضرر آب و آلاینده ها از آب  حذف می کند و آبی سالم تر حتی از آب های معدنی بسته بندی شده در کارخانه ها را ارائه می دهند. همچنین آب های تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب خانگی فاقد هرگونه مواد پلیمری هستند که از بطری پلاستیکی آب های معدنی به آب منتقل می شود. این مواد در زمان افزایش دما محیط از طریق بطری آب معدنی به آب منتقل می شود.

 

 

در این ویدئو به معرفی نحوه کار دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم.

دستگاه تصفیه آب