شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

پمپ های دستگاه تصفیه آب

معرفی پمپ ها

پمپ ها در صنعت مصارف گوناگونی دارند و در مدل، سایز ، قدرت و ولتاژهای گوناگونی ساخته می شوند. تاکنون بالغ بر ۲۳۰ مدل پمپ ساخته شده است که از هر یک برای منظور خاصی استفاده می شود .البته باید توجه داشته باشید که پمپ به قسمتی گفته می شود که آب را با فشار زیاد در لوله ها به جریان در می آورد وقسمتی که برقی است به آن الکترو موتور گفته می شود که به هر دو قسمت الکترو پمپ می گویند که به عامیانه به آن پمپ می گویند .

پمپ‌ها به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-پمپهایی که آب را فقط از یک نقطه به تقطه دیگر منتقل می کنند مانند پمپ آب ساختمان.

۲-پمپهایی که آب را در یک مسیر بسته به چرخش در می آورند مانند پمپ های دیگ آبگرم موتورخانه.

۳-پمپهایی که برای تولید فشار به کار می روند مانند کمپرسور دستگاه های خنک کننده و دستگاه تصفیه آب.

پمپ دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس چه نوع خانگی ، نیمه صنعتی و یا صنعتی برای تامین فشار اسمزی احتیاج به این قطعه دارد. ااین قطعه در واقع فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را افزایش می دهد. توجه کنید که اگر فشار آب ورودی به فیلتر مرحله چهارم (فیلتر ممبران) کمتر ۴۵Psi  باشد کیفیت آب خروجی بسیار پایین می باشد و همچنین بازده دستگاه تصفیه آب نیز پایین است.از آنجایی که فرایند اسمز معکوس یک فرایند تحت فشار است بنابراین اگر فشار لازم تامین نشود بیشتر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب وارد فاضلاب می شود. دستگاه تصفیه آب خانگی RO  در فشار ما بین ۶۰ تا ۸۰Psi  به خوبی کار کرده و آبی با کیفیت و تصفیه شده تولید می کند و همچنین بازده دستگاه نیز بالاتر می رود.

 Pump دستگاه تصفیه آب خانگی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • آداپتور که وظیفه تامین برق پمپ را به عهده دارد و معمولا ۲۴VDC می باشد و در واقع برق ۲۲۰VAC را به ۲۴VDC تبدیل می کند.
  • سوئیچ قطع کن فشار پایین برای مواقعی که فشار آب ورودی کم است پمپ را خاموش کرده و از سوختن آن جلوگیری کند.
  • سوئیچ قطع کن فشار بالا که فشار آب را در مخزن ذخیره‌سازی دستگاه اسمز معکوس بررسی کرده و در صورتی که مخزن پر یا خالی باشد پمپ را خاموش و روشن می‌کند.

پمپهای تغذیه RO (Reverse Osmosis Feed Pumps)

متداولترین نوع پمپ های تغذیه ممبران ها که در سیستم های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس استفاده می شوند (که گاهی به آنها “بوستر پمپ” هم گفته می شود)، از نوع پمپ های گریز از مرکز (Centrifugal) هستند. هر چند، در بعضی واحدهای تصفیه آب قدیمی از پمپ های جابجایی مثبت (Positive Displacement) هم استفاده شده است.

پمپ های گریز از مرکز، برای سیستم های تصفیه آب با ورودی آب لب شور (Brackish Water) بسیاز مناسب است. چرا که این پمپ ها معمولاً در دبی های متوسط (معمولاً کمتر از ۱۰۰۰ gpm) و در فشارهای نسبتاً کم (حداکثر تا ۴۰۰ psig) عملکرد قابل قبولی دارند. پمپ های جابجایی مثبت، از راندمان هیدرولیکی بالاتری برخوردار هستند، اما از نظر تعمیرات و نگهداری، مشکلات خاص خود را دارند.

مشخصات اصلی پمپ های RO

مشخصات اصلی پمپ های RO مانند تعداد طبقات، قطر پره و توان مورد نیاز و نیز راندمان آن، با توجه به دبی و فشار عملیاتی مورد نیاز و بر اساس منحنی عملکرد ارائه شده توسط شرکت سازنده پمپ انتخاب می شوند. به عنوان مثال فرض کنید که پس از طراحی سیستم RO، پمپی نیاز باشد تا فشار آب ورودی با دبی ۲۰۰ gpm را بتواند ۲۵۰ psig (معادل ۵۷۵ ft) افزایش فشار دهد. با توجه به منحنی فوق، به نظر می رسد پمپ ۴ طبقه با قطر ۶٫۶۹ in و توان موتور ۶۰ اسب بخار گزینه مناسبی باشد. دور موتور در این حالت ۳۵۵۰ rpm خواهد بود.

توجه

البته باید به این نکته توجه داشت که این پمپ، باعث افزایش ۲۵۰ psi فشار ورودی است. یعنی اگر فرضاً فشار ورودی پمپ، ۱۰ psig باشد، فشار خروجی ۲۶۰ psig خواهد شد. ضمناً بر اساس اطلاعات نمودار فوق، مقدار NPSH مورد نیاز برای پیشگیری از بروز پدیده کاویتاسیون در این پمپ حدود ۳٫۴ psi (معادل ۸ فوت آب) می باشد. راندمان پمپ در این نقطه، حدود ۶۸% است که نزدیک بالاترین مقدار آن می باشد. لذا با توجه به مقادیر تحلیل شده، به نظر می رسد که این پمپ برای استفاده در سیستم RO طرح شده، گزینه بسیار مناسبی می باشد. در صورتیکه راندمان پمپ پیشنهادی از مقدار بیشینه آن فاصله قابل توجهی می داشت، به سراغ انتخاب پمپ دیگری می رفتیم. معمولاً راندمان الکترموتورها حدود ۹۰% بوده و ترکیب هر پمپ و الکتروموتور آن، یک منحنی عملکرد مخصوص به خود را دارد.

شیر کنترل

معمولاً در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، شیر کنترل فشار تعبیه شده در خط دهش پمپ RO و شیر کنترل جریان خط آب تغلیظ شده  با یکدیگر تنظیم می شوند تا مقدار تولید  و بازیافت  مد نظر سیستم را تأمین نمایند. زمانی که سیستم RO، بصورت دستی روشن می شود، ابتدا شیر کنترل جریان خط آب تغلیظ شده و سپس شیر کنترل فشار خط دهش پمپ را تنظیم نموده وسپس مجدداً همین توالی را انجام داده تا نهایتاً به شرایط کارکردی مد نظر سیستم برسند. در صورتی که دستگا تصفیه آب مجهز به سیستم کنترلی باشد، تنظیم این دو شیر کنترلی بصورت خودکار انجام می گیرد. نکته مهم در راه اندازی دستگاه تصفیه آب RO، این است که در زمان راه اندازی می بایست شیر کنترل جریان آب تغلیظ شده، کاملاً باز باشدتا از وارد شدن صدمه ناشی از فشار ناگهانی اولیه پمپ به تجهیزات و ممبرانها جلوگیری شود.

تنظیم مجدد

به مرور زمان و با ایجاد گرفتگی و رسوب روی ممبرانها و به تبع آن کاهش میزان حجم آب عبوری از سطح ممبران، شیرهای کنترلی فشار و جریان نیاز به تنظیم مجدد خواهندداشت. فرض کنید که میزان حجم آب عبوری از سطح ممبران پس از گذشت سه سال، حدود ۱۵% افت کرده باشد. در این شرایط، میبایست پمپ RO با افزایش فشار در خط دهش بتواند این کاهش را جبران نماید. لذا پمپهای RO می بایست از همان ابتدا برای تأمین فشار بالاتر در همان دبی مشخص سیستم، طراحی شده باشند. با توجه به موارد مطرح شده فوق، طراحی وانتخاب Pump RO می بایست به نحوی باشد که امکان تأمین فشار ۱۰% بالاتر از فشار طراحی بدست آمده توسط نرم افزار طراحی سیستم RO را داشته باشد تا توان جبران کاهش حجم عبور آب از سطح ممبران را در طول سه سال عمر مفید آن داشته باشد.

پدیده “ضربه قوچ” (Water Hammer)

ضربه قوچ، به واسطه تغییر ناگهانی در سرعت سیال پمپاژ شده به وجود آمده و می تواند باعث ایجاد مشکلات زیر در سیستم RO شود:

– ایجاد ترک روی سطح خارجی ممبران ها

– ایجاد فشردگی (Compaction) در ممبران ها که باعث کاهش حجم آب عبوری از سطح آنها در یک فشار ثابت می شود.

– جابجایی ممبران ها در پرشر وسل که می تواند باعث صدمه دیدن اورینگ ها و ورود آب خوراک به بخش آب تصفیه شده (Permeate) شود.

برخی از ملاحظات دیگری که برای پیشگیری از وقوع ضربه قوچ می توان در نظر داشت، عبارتند از:

– استفاده از پمپهای گریز از مرکز، در صورت لزوم استفاده از پمپ های جابجایی مثبت، می بایست تجهیزات ضربه گیر و سرج تانک برای آنها در نظر گرفته شوند. لزوم وجود این موارد مخصوصاً برای مسیرهای لوله کشی خیلی کوتاه و یا بلند، از اهمیت بالاتری برخوردار میشود.

– تخلیه هوای داخل سیستم – هوای داخل سیستم RO می بایست یا در فرآیند فلاشینگ و یا بصورت مکانیکی از نقاط مرتفع سیستم خارج شود.

آیا همیشه به Pump تقویت کننده نیاز است؟

اگر فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی شما بیشتر از ۶۰PSI می باشد عملاً دستگاه تصفیه آب شما احتیاجی به این قطعه برای تقویت فشار آب ورودی ندارد ولی اگر فشار آب کمتر از ۵۰PSI می باشد حتما از Pump تصفیه آب استفاده نمایید. ولی از آنجایی که فشار آب ورودی در تمامی طول سال یکسان نیست و ممکن فشار بالا یا پایین شود به هیچ عنوان پمپ را از دستگاه تصفیه آب حذف نکنید. لازم به ذکر است هرچقدر فشار آب بیشتر باشد عمل تصفیه زودتر انجام می گیرد و مخزن سریعتر پر می شود و آب کمتری به هدر می رود. همچنین کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه اسمزمعکوس ارتباط مستقیم با فشار آب ورودی دارد.

سوییچ لو پرشر و های پرشر

فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه آب.فیلتر کربن فعال چیست؟

انواع آچار فیلتر دستگاه تصفیه آب

پمپ