شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

نقش فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب

فیلتر مینرال

فیلتر مرحله ششم دستگاه تصفیه آب ، فیلتر مینرال Mineral یا فیلتر حفظ مواد معدنی نامیده میشود . فیلتر مینرال جهت حفظ مواد معدنی و املاح مورد نیاز در آب آشامیدنی تصفیه شده نظیر کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، بی کربنات ها و علاوه بر بالا بردن کیفیت املاح آب تصفیه شده ، در رفع تلخی آب و بهبود طعم آب تصفیه شده بسیار موثر است و در مرحله آخر تصفیه ( مرحله ششم ) نصب می گردد . فیلتر مینرال همانند فیلتر مرحله پنجم یا فیلتر پست کربن شکل کپسولی دارد و پر شده از سنگ ریزه های املاح و مواد معدنی برای سلامت بدن انسان است . اغلب پوسته ی فیلتر مرحله ششم به رنگ زرد و گاها به رنگ سفید است .

نقش مواد معدنی

نظرات مختلفی در مورد میزان بهینه املاح معدنی در آب آشامیدنی وجود دارد. از طرفی، گرم شدن آب با سختی بالا، باعث ایجاد رسوب و تخریب تجهیزاتی که آب از آنها عبور می کند شده و همینطور، برای آشپزی و تهیه انواع نوشیدنی، توصیه به استفاده از آّب با سختی کم می شود. اما از طرف دیگر، وجود میزان حداقلی از این املاح (مانند کلسیم، منیزیم، کربناتها و سایر املاح مفید) برای سلامتی بدن و اعضای داخلی آن ضروری می باشد.

مطالعات وسیع مختلف، نشان داده است که آمار مرگ افراد، با میزان املاح مفید موجود در بدن آنها (از جمله کلسیم و منیزیم)، نسبت عکس داشته و در این بین، اهمیت منیزیم حتی از کلسیم هم بیشتر است. از طرفی، همین مطالعات نشان می دهند که مرگ و میرهای ناشی از ایست قلبی، با میزان املاح سمی موجود در بدن، مانند مس و منگنز نسبت مستقیم داشته است.

اهمیت فیلتر مینرال

برای جبران کاهش زیاد سختی آّب خروجی دستگاه RO، در مرحله ششم بسیاری از دستگاه های تصفیه آب خانگی، فیلتری به نام فیلتر مینرال قرار داده می شود. فیلتر مینرال، حاوی دانه های “کلسیت” (Calcite) با فرمول شیمیایی CaCO3 است که با سایز دانه بندی بین ۳ تا ۶ میلیمتر است. حجم کارتریج فیلتر مینرال نیز حدوداً ۲۵۰ میلی لیتر می باشد. فیلتر مینرال معمولاً بعد از تانک ذخیره و قبل از شیر برداشت قرار می گیرد. میزان حلالیت کلسیت در آب، به میزان PH و تعادل آن با دی اکسید کربن موجود در آب بستگی دارد. حل شدن کلسیت در آب در PH حدود ۸٫۵ متوقف می شود.

 فیلتر مینرال چگونه کار می کنند؟

آب قبل از اینکه وارد شیر برداشت شود و درست بعد از عبور از منبع ذخیره، وارد فیلتر پست کربن و مینرال می شود. این فیلترها وظیفه ی بهبود طعم آب را بر عهده دارند. فیلتر پست کربن، طعم و بوی نامطبوعی که ممکن است در اثر ماندگی آب ایجاد شود را برطرف کرده و فیلتر مینرال مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم را به آب اضافه می کند. این فیلتر ها به صورت اینلاین می باشند. یعنی آب در هنگام عبور از آنها با دانه های موجود در این فیلترها برخورد کرده و مقداری از مواد موجود در این فیلترها در آب حل می شوند. این فیلتر ازاملاح عالی مفید ویتامینها تشکیل شده است که در مرحله برداشت املاح مفید را به اب اضافه میکند. و طعم اب را گواراتر میسازد

عمر مفید فیلتر مینرال

عمر مفید فیلتر مینرال ششم تصفیه آب بین یک سال تا یکسال و نیم است . بدیهی است که در صورتی که مصرف آب آشامیدنی تصفیه شده از میزان مصرف متوسط یه خانواده بیشتر باشد زمان فیلتر مینرال زودتر فرا میرسد .

موارد زیر از مهمترین مواد تشکیل دهنده ی فیلتر مینرال است  :
  • کلسیم Calcium : اصلی ترین ماده معدنی تشکیل دهنده استخوانها و دندانها کلسیم ( Ca ) است که در هضم مناسب و همچنین تنظیم ضربان قلب با تاثیر مثبت بر عروق و ماهیچه های آن موثر می باشد.
  • منیزیم Magnesium : ماده معدنی منیزیم ( Mg ) در بیش از ۳۰۰ فرآیند بیوشیمیایی داخل بدن انسان سهیم بوده , موثر در جریان خون و افزایش سیستم ایمنی بدن انسان می باشد. همچنین این ماده معدنی از تصلب شرایین ( Atherosclerosis ) ( رسوب و بسته شدن رگ ها ) جلوگیری می کند و مانع بیماری های کلیوی و سرطان می گردد.
  •  سدیم Sodium : کنترل جذب و نگهداری آب بدن بر عهده سدیم ( Na ) است.
  • همچنین تعدیل کننده عالی فشار خون و تنظیم کننده PH می باشد .

خلاصه کارکرد فیلتر مینرال

فیلتر مواد معدنی مینرال دردستگاه های تصفیه آب به شکل کپسولی پر شده از دانه های مواد معدنی بوده و معمولا دارای پوسته ای به رنگ زرد است و فقط در دستگاه های تصفیه آب با روش اسمز معکوس بعنوان فیلتر مرحله ۶ و بعد از مخزن ذخیره مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر مینرال تصفیه آب در جایی استفاده می شود که به دلیل استفاده از سیستم RO میزان TDS اب و در نتیجه مواد معدنی به شدت کاهش یافته و طعم آب مشابه طعم تلخ شدیدی است. در واقع آب تصفیه شده در اثر عبور از این فیلتر و برخورد با املاح معدنی مقادیری اندک از این املاح را در خود حل می کند در نتیجه TDS اندکی افزایش می یابد. زمان تعویض آن بسته به میزان آب عبور کرده از آن یا همان میزان مصرف آب داشته و معمولا هر دو سال یکبار تعویض می شود.

فیلتر مینرال