شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

انواع فیلتر آب

اهمیت فیلتر در دستگاه تصفیه آب

اگر چه آب شهری و قبل از ورود به منازل تصفیه و از عوامل بیماری زا ، رسوب ها و پاتوژن ها عاری می گردد. ولی ممکن است آب موجود در لوله ها و جهت مصارف خانگی همچنان حاوی رسوبات باشد. بنابراین همیشه به استفاده از یک دستگاه تصفیه آب با فیلتر مناسب توصیه شده‌است.

دستگاه های تصفیه آب به دلیل داشتن فلیترهای متعدد علاوه بر تولید آب آشامیدنی سالم و با کیفیت. لوله ها وشیرآلات ساختمانی را از انسداد توسط رسوب و خوردگی نیز محافظت می نمایند.

این تجهیزات بوسیله فیلتر های متعدد در ابعاد بزرگتر میتوانند. رسوب برجهای خنک‌کننده و سیستمهای گرمایشی و… را برطرف نمایند.
امروزه توجه به تولید و استفاده از دستگاههای تصفیه آب چه در صنعت و چه در منازل فراگیر شده است. و همگان به ضرورت تصفیه آب توسط فیلتر ها پی برده اند. بنابراین اهمیت فیلترهااز آن جهت که باعث بالارفتن کیفیت زندگی انسان‌ها. و طول عمر تجهیزات میگردند بسیارحائز اهمیت است.

دستگاه تصفیه آب

اجزای اصلی دستگاههای تصفیه آب

دستگاههای تصفیه آب شامل فیلتر های پیش تصفیه و تصفیه نهایی ، شاسی ، شیر آلات و اتصالات است. مهمترین و اساسی ترین بخش از دستگاه تصفیه آب را فیلتر ها تشکیل می دهند. فیلتر ها بسته به نوع و استفاده از آن ها با فواصل زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند. فیلتر انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن های خواهیم پرداخت.

 تصفیه آب

فیلترهای مورد استفاده در در دستگاههای تصفیه آب عبارتند از

فیلتر الیافی یا PP :

جهت حذف کلیه رسوبات، شن‌و‌ماسه، گل‌ولای، رسوبات سیستم آب، زنگ خوردگی لوله‌ها، لجن و ذرات وکلیه ذرات جامد است.

فیلتر کربن پودری یا کربن فعال :

برای حذف مواد شیمیایی آلی، سموم کشاورزی، آرسنیک، حشره‌کش‌ها، آفت‌کشها و غیره میباشند. و نیز برطرف کننده رنگ و بو و بهبود طعم نیز می باشد .

فیلتر کربن گرانول یا کربن بلاک :

برای حذف بالاترین حد کلر و مواد سمی پیش از حد آب مورد استفاده قرار می گیرد .

فیلتر ممبران :

جهت حذف املاح مضراز جمله آلاینده های میکرو بیولوژیکی ، نیترات و نیتریت و فلزات سنگین است. ونیز املاح و نمکهای زائد و همچنین حذف ویروس، باکتری در آب صورت توسط این فیلتر انجام می گردد.

فیلتر کربن خطی یا کربن نهایی :

برای حذف هرنوع بو و طعم باقیمانده در مواقعی است که آب به مدت زیادی در مخزن مانده است.

فیلتر بیو سرامیک :

برای افزودن کانی های معدنی و بهبود طعم آب  ونیز تنظیم PH آب مورد استفاده قرار میگیرد.

فیلتر مواد معدنی یا فیلنر مینرال :

به وسیله سنگهای معدنی موجو در آن باعث افزودن مواد و املاح معدنی مورد نیاز بدن میشود. که آب پس از تصفیه کامل آب به گواراتر شدن آب می انجامد.

زمان تعویض هرکدام از فیلتر های دستگاه تصفیه آب

همانگونه که اشاره گردید تصفیه آب در چند مرحله و توسط فیلترهای گوناگون انجام میگیرد. زمان تعویض هر کدام از انواع فیلترها با یکدیگر تفاوت دارد که در ذیل به آنها می پردازد.

مرحله اول:

حداکثر عمر مفید این قطعه ۶ ماه می باشد ولی توصیه میگردد که معولاً میتوان ۴ ماه یا زودتر این قسمت تعویض نمود.

 مرحله دوم

این قطعه به صورت جذبی بوده بنابراین اگر کلر موجود در آب و میزان آلاینده ها در آب زیاد باشد. ممکن است زودتر از ۶ ماه خاصیت جذب کنندگی خود را از دست دهد. اگر خاصیت خود را از دست دهد دیگر نمی تواند کلر آب را حذف کند. اگرچه عمر مفید آن نیز ۶ ماه است توصیه میگردد این  هم۴ ماه یکبار تعویض شود.

مرحله سوم

این قطعه در واقع مکمل مرحله دوم می باشد. از لحاظ جنس، کارایی و زمان تعویض نیز مشابه فیلتر مرحله اول می باشد.

مرحله چهارم

این قطعه در دستگاه تصفیه آب  اصلی ترین و مهم ترین قسمت دستگاه تصفیه آب می باشد. زمان تعویض این قطعه ارتباط مستقیم با تعویض سه فیلتر قبل از خود را دارد. اگر فیلترهای پیش تصفیه به موقع تعویض شود. عمر آن بین ۲ الی ۳ سال می باشد.

 مرحله پنجم

عمرمفید آن نسبت به فیلتر های قبل به خاطر اینکه در معرض تماس با گازهای شیمیایی و کلر نمیباشد بیشتراست. و باید بین ۱۲ تا ۱۵ ماه یکبار تعویض شود وگرنه کارایی خود را از دست خواهدداد.

 مرحله ششم

عمر مفید این قطعه بستگی به میزان آب مصرفی شما دارد ولی زمان تعویض آب بین۱۲ الی۱۵ ماه می باشد.

 

جمع بندی مطالب

استفاده از انواع فیلترها ارتباط مستقیمی با کیفیت آب ورودی و آب مورد انتظار را دارد. همچنین توجه به زمان مناسب تعویض فیلترها نیز به جهت نگهداری از دستگاه تصفیه اهمیت بالایی دارد. در این مقاله به زمان تعویض هر کدام از فیلترها به تفضیل اشاره گردید. ولی به طور کلی زمانیکه افت فشار آب ناشی از رسوب مشاهده شود. یا هر ۳ تا ۴ ماه، نوع رسوب گیر دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شوند. یا اینکه اگر زمانیکه طعم یا بوی آب نامطبوع شود یا هر ۴ تا ۶ ماه، نوع کربن دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شوند.

فیلتر های تصفیه آب