شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

فرآیند و روش کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

معرفی دستگاه تصفیه آب صنعتی  (Industrial water treatment system)

استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن های صنعتی به منظور مصرف استفاده  بهینه از آب های شور دریایی و تصفیه آب های صنعتی می باشند این دستگاه ها به دلیل قدرت و ظرفیت بالا در روند شیرین سازی آب های سطحی و روان ، آب چاه ، آب دریا  و نیز کاهش هزینه ها نسبت به سایر روش های سنتی ،  امروزه به یکی از پرمصرف ترین تکنولوژی های موجود در صنعت تبدیل شده است.

دستگاه تصفیه آب

دلایل استفاده از دستگاه های تصفیه آب در صنعت

از آنجاییکه انواع گازها، میکروب ها ، فلزات سنگین و  ذرات جامد معلق جزیی جدایی‌ناپذیر از مجموعه آلودگی‌های منابع آب مختلف هستند تلاش برای حذف آن ها علاوه بر اثرگذاری بر کیفیت نهایی آب تصفیه ‌شده، موجب افزایش طول عمر و بهبود عملکرد فیلترهای اسمز معکوس (RO) نیز می‌شود. علاوه بر آن اینکه بتوان آب سبک و بدون یون را در صنایعی که با آب کار میکنند را جایگزین آب های سخت نمایند بسیار حائز اهمیت است و با توجه به اینکه میزان سختی آب بالا بر روی کیفیت تولید نیز تاثیر مستقیم دارد لذا استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی بهترین راه و نیز با صرفه اقتصادی بیشتر نسبت به روش های مشابه می تواند دسترسی به آب خالص را برای بهره برداری بهینه صنایع فراهم آورد.

تصفیه آب

اسمز معکوس چیست؟

موارد مصرف دستگاه های آب شیرین کن یا دستگا ههای تصفیه صنعتی

تبدیل آب های سخت و آلوده برای مصارف فراوانی دارد به عنوان مثال می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • آب DM  برای صنایعی که نیاز به آب های سبک دارند.
  • تصفیه پساب و فاضلاب های صنعتی
  • ایجاد آب آشامیدنی و قابل شرب شیرین و با کیفیت به وسیله دستگاه های آب شیرین کن
  • تهیه آب مناسب جهت مصارفی همچون کشاورزی و زراعت و نیز آب مورد نیاز جهت پرورش سریع دام و طیور
  • تهیه و تولید آب جهت صنایعی که از بویلرها(دیگ های بخار) ،کولینگ تاورها ، سیکل ترکیبی ، مبدل های حرارتی و کلیه مدل های گرمایشی و برودتی در تجهیزات آن ها استفاده شده است.
  • آب مورد نیاز کارخانه ها مانند کارخانه های تولید لوازم آرایشی ، داروسازی ، پتروشیمی ، فولاد ، رنگ سازی ، کاغذ سازی و …

تصفیه فاضلاب

روش کار دستگاه های تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب صنعتی از بخش ها و قطعات فراوانی مانند مخزن پلی اتیلن ، پمپ سانتریفیوژر ، غشا نیمه تراوا ،  اجزاء کنترلی ، جریان سنج ، فشار سنج ، شیر کنترل و … تشکیل شده است و به طور کلی اساس کارکرد دستگاههای آب شیرین کن  ( تصفیه آب )، عبور آب از غشاء نیمه تراوا است، و طی فرآیند های مختلف  نا خالص آب را از آن جدا می نماید.

اولین دستگاه آب شیرین کن در کشور امریکا اختراع و شروع به کار گردید و با روش اسمز معکوس توانست بخش عمده ی املاح آب شور دریا رو بگیره و تبدیل به آب شیرین نماید. در مراحل پیش‌ تصفیه آب‌ شیرین‌ کن‌ های صنعتی، یون‌ها و نمک‌ها از آب حذف می شوند و برای حذف آنها از طریق فرآیند اسمز معکوس، نیاز به ایجاد فشاری بیش از فشار اسمزی است. این فشار در دستگاه‌ های آب‌ شیرین‌ کن اسمز معکوس (RO) معمولاً توسط پمپ‌ های طبقاتی و در برخی موارد توسط پمپ‌ های پیستونی تأمین می‌شود.

حذف فلز سنگین روی از فاضلاب صنعتی

سخن پایانی

آنچه مسلم است اهمیت تصفیه آب ها چه برای مصارف آشامیدنی و چه برای مصارف صنعتی بر کسی پوشیده نیست. فرآیند تصفیه آب خصوصاً در صنایعی مرتبط با مهندسی شیمی و پترو شیمی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

مطلوب ترین آب برای هر صنعتی آب بدون یون که هزینه تصفیه آب کمتر از مخارج پیامد های عواقب زیان بخش ناشی از وجود  ناخالصی ها در آب باشد که برای اکثر صنایع، رسیدن به این امر با تکیه بر استفاده از سیستم اسمز معکوس RO یا (Reverse Osmosis )  امکان پذیر می باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی