شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

فرآیند هوادهی گستره یا EAAS در تصفیه پساب و فاضلاب

فرآیند هوادهی گستره (EAAS) چیست؟

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده نوعي اصلاح شده از فرآیند لجن فعال می باشد که در آن تصفیه بیولوژیکی برای حذف مواد آلی زیست محیطی، تحت شرایط هوازی اتفاق می افتد. در این روش اکسیژن مورد نیاز برای باقی ماندن فرآیند در حالت بیولوژیکی هوازی، توسط ادوات مکانیکی یا دیفیوزرهای هوادهی تامین می گردد. در اين فرآیند مخزن ته نشینی اولیه حذف شده و با افزايش زمان ماند و كاستن از مقدار بارگذاري آلي سيستم، مقدار لجن توليدي به صورت قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد. اين تغيير باعث مي شود كه حجم مخزن هوادهي حدود ۲ تا ۴ برابر بيشتر از فرآیند لجن فعال متعارفي باشد كه بدين سبب مقاومت سيستم نسبت به تغييرات كيفي و كمي فاضلاب ورودي افزایش مي يابد. همچنین زمان ماند بالا در این فرآیند باعث می شود که حجم لجن تولیدی به مقدار قابل ملاحظه ای از فرآیند لجن فعال متعارفی کمتر باشد. علاوه بر این برای بهینه سازی فرآیند بیولوژیکی، PH  باید به طور مدوام کنترل شده و برای تسهیل رشد بیولوژیکی و تداوم تجزیه بیولوژیکی، مواد مغذی ضروری نیز می بایست در سیستم حضور داشته باشند. روش تصفیه پساب  با هوادهی گسترده به دلیل بالا بودن زمان هوادهی فاضلاب  ، مرحله ته نشینی اولیه حذف می گردد.

تصفیه فاضلاب با روش MBBR

مزایای فرآیند هوادهی گستره (EAAS)

از مزایای مهم تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • راحتی بهره برداری سیستم، چرا که در بسیاری از موارد سیستم نهایتاً دو تا سه ساعت در روز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • راندمان بیشتر از ۹۰ درصد در تصفیه فاضلاب
 • فرآیندهای هوادهی گسترده معمولاً برای کنترل نوسانات موجود در جریان و میزان بارگذاری مواد آلی مناسب تر می باشند، چرا که مدت زمان ماند در آن ها بالاتر بوده و میکروب ها زمان کافی را برای مصرف مواد مغذی در اختیار دارند.
 • نصب آسان سیستم، در اغلب مواقع این سیستم به صورت یکپارچه بوده که همین امر موجب سادگی حمل و نقل و نصب آن می گردد.
 • کارایی و راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب و مطابق استانداردهای محیط زیست
 • تهیه و نصب تجهیزات هضم و پردازش لجن در برابر افزایش ماند هوادهی مقرون به صرفه است.
 • چون در این فرآیند حجم مخزن هوادهی بزرگتر می شود، تغییرات و نوسانات کیفیت فاضلاب ورودی تأثیر کمتری بر روی سیستم داشته و مقاومت سیستم نسبت به این تغییرات بیشتر خواهد بود.
 • عدم ایجاد بوهای نامطبوع  درسیستم، می توان در اکثر مناطق آن را نصب نموده و فضای زیادی را نیاز نخواهد داشت.
 • سیستم های تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده معمولاً دفع لجن کمی داشته (به دلیل سن زیاد لجن) و می توان آن را به گونه ای طراحی نمود که نیتریفیکاسیون نیز صورت گیرد و نیازی به زلال ساز اولیه ندارد.
 • مقاوم در برابر نوسانات دبی ورودی چرا که امکان بروز نوسان در دبی و کیفیت فاضلاب ورودی وجود دارد.
 • عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای تثبیت و پردازش لجن
 • سازگاری با شرایط آب و هوایی اغلب مناطق کشور

موارد کاربرد فرآیند هوادهی گستره در تصفیه فاضلاب و پساب های مختلف :

یکی از موارد کاربرد سیستم فرآیند هوادهی گستره استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در مجتمع های مسکونی، اقامتی، تفریحی می باشد. که مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت : ۱ – راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب. ۲–  مقاومت بالا در برابر نوسانات در کیفیت و مقدار فاضلاب ورودی . ۳–  تولید لجن بسیار کمتر از نوع متعارفی . ۴–  حساسیت کمتر نسبت به کیفیت بهره برداری در مقایسه با فرآیند لجن فعال متعارفی. ۵–  تولید لجن تثبیت شده .

از کاربرد های دیگر این فرآیند می توان به استفاده آن در بیمارستان ها و مراکز درمانی اشاره نمود. همچنین  تصفیه فاضلاب بهداشتی کارخانه ها و کارگاه های صنعتی نیز از دیگر موارد کابرد فرآیند هوادهی گستره است. تصفیه فاضلاب بهداشتی کمپ های کارگری در پروژه های ساختمانی و عمرانی ، ساختمان های اداری ،  صنایع لبنی ،  صنایع غذایی ، صنایع تولید کاغذ و مقوا نیز از جمله محیط هایی است که استفاده از این روش در آن ها بسیار بهینه و کاربردی می باشد.

جمع بندی و سخن آخر

فرایند های لجن فعال در طول تاریخ دستخوش تغییراتی بوده اند که یکی از این تغییرات بوجود آمدن سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد. فرایند لجن فعال با هوادهی گسترده تقریبا نزدیک به ۱۰۰ سال است که مورد استقبال قرار گرفته و از دیگر فرایند های تصفیه فاضلاب کاربرد بیشتری داشته و دارد. این روش به صورت واحد های پیش ساخته برای تصفیه فاضلاب جوامع کوچک کاربرد بسیار گسترده ای دارد. این روش معمولا به صورت پکیج های فلزی، کامپوزیتی و پلی اتیلنی برای جوامع کوچک به و صورت تصفیه خانه های بتنی برای جوامع بزرگ طراحی و اجرا می گردد. در روش تصفیه فاضلاب های بهداشتی با استفاده از فرآیند لجن فعال و به روش هوادهی گسترده (هوادهی ممتد) بیش از ۹۰ درصد آلاینده های موجود در فاضلاب حذف گردیده و پساب خروجی قابلیت تخلیه به محیط زیست را دارا می باشد.

بیشتر بخوانید : فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب ها و پساب های شهری و صنعتی

فرآیند هوادهی گستره یا EAAS در تصفیه پساب و فاضلاب