سپتیک تانک

سپتیک تانک ها مخازن پیش‌ساخته ای هستند که به عنوان مخزن ته نشین‌سازی و کف روبی و نیز هاضم بی هوازی گرم نشده – مخلوط نشده، به کار می روند. سپتیک تانک (یا سیستم سپتیک) ساده ترین و پرکاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناورسازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد.

پیشینه تاریخی سپتیک را می توان تا حدود سال ۱۸۶۰ میلادی با کار ابتدایی موراس در فرانسه دنبال کرد. امروزه اغلب مخازن سپتیک از بتن، پلی اتیلن یا فایبرگلاس ساخته می شوند. یک مخزن سپتیک، بدون توجه به جنس آن، برای آنکه درست کار کند باید سازه ای سالم و آب بندی شده داشته باشد. هر مخزن باید از لحاظ آب بندی و یکپارچگی سازه ای، آزمایش شود. این عمل با پر کردن مخزن قبل و بعد از کارگذاری در محل انجام می شود.

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

هر سپتیک تانک از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • سیستم ورودی فاضلاب – شامل لوله و بافل ورودی؛
  • مخزن اولیه – بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است؛
  • دیواره جداکننده – که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی به مخزن زلال ساز می شود؛
  • مخزن زلال ساز – این مخزن تقریبا ۳۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد؛
  • مجرای خروج بیوگاز (وِنت) – از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی از سپتیک تانک خارج می گردد؛
  • سیستم خروجی فاضلاب از سپتیک تانک – شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد؛
  • مَنهول (ManHole) هایی جهت دسترسی به داخل سپتیک.

برای محدودکردن تخلیه جامدات با پساب مخزن سپتیک، از دو محفظه استفاده شده است. اولین محفظه، مخزن اولیه سپتیک و دومین محفظه، مخزن زلال ساز است که توسط یک پرده میان گیر از هم جدا می شوند. منهول ها نیز دریچه هایی برای دسترسی هستند تا بتوان عملیات بازدید و پاکسازی را انجام داد. قبل از ورود فاضلاب به مخزن اولیه، باید پساب از یک آشغالگیر که داخل مخزن قرار گرفته است، عبور کند. گرفتگی منافذ آشغالگیر، به سبب بزرگ بودن سطح آن، خیلی سریع اتفاق نمی افتد. در صورت نیاز نیز می توان آشغالگیر را خارج و تمیز کرد.

septic-profile
پروفایل طولی سپتیک تانک

برای توضیحات بیشتر و آشنایی بیشتر با این نوع تانک اینجا کلیک کنید.

شرکت مهندسی و ساخت کندو، طراح و سازنده انواع تانک های سپتیک پلی اتیلنی و سپتیک بتنی است. برای اطلاع بیشتر در مورد هر کدام از محصولات بر روی نام آن کلیک کنید.