شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

سوییچ لو پرشر و های پرشر

مقدمه

در این مقاله قصد داریم که سوییچ لو پرشر و های پرشر را مورد بررسی قرار دهیم . به طور خلاصه وظیفه اصلی این دو قطعه ، قطع جریان برق موتور در صورت بالا و یا پایین آمدن فشار است تا بدین صورت از موتور دستگاه که نسبتاً قطعه گرانی در دستگاه است محافظت شود. در واقع اين دو سويچ باعث مي شوند پمپ در بهترين حالت در دستگاه كار كند .

در ادامه هر یک از سوئیچ‌ها به طور جامع معرفی می‌گردد .

مدار الکتریکی دستگاه تصفیه آب شامل چه قطعاتی است ؟

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس علاوه بر مدار آبی دارای مدار الکتریکی نیز هستند، و این مدار موتور پمپ دستگاه را کنترل می‌کند . یک راه ساده برای اینکه در دام افراد سود جو نیفتیم و به اشتباه دستگاه‌های تصفیه فیلتراسیون را به جای تصفیه آب اسمز معکوس نخریم، وجود همین مدار الکتریکی و موتور پمپ در دستگاه‌های اسمز معکوس است که در سیستم‌های فیلتراسیون موجود نیست.

قطعات برقی به کار رفته در دستگاه تصفیه آب

  • ترانس برای تولید برق ۲۴VDC یا ۳۶VDC جهت روشن نمودن پمپ
  • Pressure Switch  Low برای محاظ پمپ هنگامی که فشار آب ورودی کم است و یا آب قطع می باشد.
  • High Pressure Switch  جهت خاموش کردن پمپ هنگامی که مخزن ذخیره آب دستگاه تصفیه آب
  • شیر برقی جهت جلوگیری از هدر رفتن آب و باز کردن مسیر آب هنگامی که پمپ روشن است و قطع کردن مسیر آب هنگامی که پمپ خاموش است.

 

فیلتر کربن فعال در دستگاه تصفیه آب

 

معرفی سوییچ قطع کن فشار پایین لو پرشر (Low Pressure Switch)

وظیفه‌ی این سوئیچ خاموش کردن پمپ در مواقع افت فشار و یا قطع آب ورودی است تا از بدون آب کار کردن پمپ و در نتیجه آسیب دیدن آن جلوگیری شود. این سوئیچ در واقع یک کلید برقی است که فشار آب در آن نقش عامل قطع و وصل کلید را بر عهده دارد به این شکل که در صورت افت فشار آب کلید جریان برق آن قطع می شود.

نحوه قرار گیری این سوئیچ در مدار آبی و برقی به صورت زیر است:

در مدار آبی این سوئیچ معمولاً بعد از فیلتر اول بسته می‌شود. بصورت سری در مدار الکتریکی پمپ قرار گرفته است و در واقع به عنوان یک کلید قطع و وصل در پمپ عمل می کند.

روش کار سوییچ قطع کن فشار پایین لو پرشر (Low Pressure Switch)

در صورت افت فشار یا قطع آب، فشار از روی دیافراگم برداشته شده، موجب باز شدن مدار و قطع جریان برق عبوری می شود. قطع و وصل شدن جریان برق موجب قطع و وصل شدن پمپ می شود. سوئیچ فشار پایین، دارای یک ورودی ۱/۴اینچ با اتصالQC یا مهره ای است که یک انشعاب از ورودی هوزینگ اول توسط یک سه راهی دو سر QC یا مهره ای ۱/۴ اینچ دنده از وسط ۱/۴اینچ به ورودی این سوئیچ متصل شده است. در بعضی مدل ها هر سه سر سراهی QC است و سر وسط با یک قطعه شیلنگ کوچک به این سوئیچ متصل می شود. سوئیچ به وسیله دو رشته سیم به ترانس و سوئیچ قطع فشار بالا مرتبط شده است. هنگام تعویض سوئیچ، سرسیم ها از سوئیچ جدا شده و به سوئیچ جدید متصل می شوند. جابجایی سیمها تاثیری در عملکرد سوئیچ ندارد.

روش تست سوییچ قطع کن فشار پایین لو پرشر (Low Pressure Switch)

در حالتی که پمپ دستگاه کار می کند، شیر ورودی آب را ببینید. در صورت سالم بودن سوئیچ، پمپ دستگاه می بایست خاموش شود. در غیر این صورت به احتمال زیاد قطعه معیوب و جهت اطمینان بیشتر قطعه می بایست بوسیله اهم مترتست شود. ورودی سوئیچ را به آب شهری متصل کنید. دو سر اهم متر را به ورودی وخروجی جریان سوئیچ متصل کنید. در این حالت سوئیچ تحت فشار آب شهری است واهم متر می بایست وجود مقاومت ( وصل بودن مدار ) را نشان دهد. در غیر اینصورت سوئیچ معیوب است و می بایست تعویض شود .

معرفی سوییچ قطع کن فشار بالا یا های پرشر ( High Pressure Switch)

این سوئیچ نیز مانند سوئیچ قطع فشار پایین، بصورت سری با پمپ در مدار قرار می‌گیرد و یک کلید قطع و وصل در مدار عمل می کند. این سوئیچ وظیفه خاموش کردن پمپ دستگاه را در زمانی که شیر برداشت بسته و منبع آب نیز پر است، به عهده دارد یعنی به عبارت دیگر وقتی فشار افزایش پیدا می‌کند سیستم خاموش می‌شود. در واقع در چنین مواقعی که در اثر فشار پمپ ، فشار آب داخل سیستم زیاد می‌شود، این فشار به دیافراگم داخل “سوئیچ فشار بالا” منتقل می‌شود. که این امر باعث عمل کردن سوئیچ و قطع کردن جریان عبوری از مدار می گردد. در اثر قطع جریان الکتریسیته پمپ دستگاه نیز خاموش می شود. زمانی که شیر مصرف باز می‌شود و یا آب داخل مخزن به دلیل دیگر تخلیه شود، این فشار کاهش میابد و در نتیجه سوئیج جریان برق را وصل و موتور مجددا روشن می‌شود .

 روش کار سوییچ قطع کن فشار بالا یا های پرشر ( High Pressure Switch)

هنگام افزایش فشار پمپ ، این فشار به دیافراگم تعبیه شده درسوئیچ منتقل شده و باعث قطع جریان عبوری از مدار می گردد . در اثر قطع جریان الکتریسیته پمپ دستگاه نیز خاموش می شود . اگر مقداری از آب منبع تخلیه شود ، فشار درون شیلنگها و در نتیجه فشار تحمیل شده بر دیافراگم سوئیچ ، کاهش پیدا کرده و باعث می شود که مدار مجددا بسته شده و جریان برقرار شود. در اثر برقرار شدن جریان برق ، پمپ دستگاه مجددا آغاز به کارمی کند تا آب تخلیه شده را جبران کند. عملکرد این سوئیچ دقیقا عکس عملکردسوئیچ قطع فشار پایین می باشد. سوئیچ قطع فشار بالا ، دارای ورودی و خروجی ۱/۴ اینچ با اتصال QC یا مهرهای است. سوئیچ توسط دو رشته سیم به سوئیچ قطع فشار پایین وترانس دستگاه مرتبط شده است. هنگام تعویض سوئیچ، سرسیم ها ازسوئیچ جدا شده به سوئیچ جدید متصل میشوند.

روش تست سوییچ قطع کن فشار بالا یا های پرشر ( High Pressure Switch)

در حالتی که پمپ روشن است ، شیر برداشت و شیر منبع آب را ببندید. درصورت سالم بودن سوئیچ ، پمپ دستگاه می بایست خاموش شود. در غیر این صورت به احتمال زیاد قطعه معیوب است . سوئیچ را از دستگاه به صورت کامل جدا کرده و دو سر اهم متر را به ورودی و خروجی سوئیچ متصل کنید. در این حالت اهم متر می بایست وجود مقاومت ( وصل بودن مدار ) را نشان دهد. حال ورودی سوئیچ را به وسیله یک شیلنگ به خروجی یک پمپ RO 50 GPD متصل کنید. خروجی سوئیچ را به وسیله یک عدد شیر تانک و یا یک عدد شیر یک طرفه کاملا مسدود کنید. دو سر اهم متررا به ورودی و خروجی جریان سوئیچ متصل کنید. دراین حالت سوئیچ تحت فشار پمپ است و اهم متر می بایست عدم وجود مقاومت(قطعی مدار ) را نشان دهد. درغیر این صورت سوئیچ معیوب است.

 

خلاصه کارکرد سوییچ قطع کن فشار پایین لو پرشرPressure Switch)  (Low و سوییچ قطع کن فشار بالا یا های پرشر ( High Pressure Switch)

سوئیچ قطع فشار پایین دستگاه تصفیه یک سوئیچ قطع برق در هنگام کاهش فشار و یا قطع جریان آب میباشد. سوئیچ قطع فشار پایین آب بصورت سری در مدار الکتریکی پمپ قرار می گیرد. دستگاه تصفیه آب برای مکش آب نیاز به یک پمپ دارد که این پمپ به سوئیچ قطع فشار پایین مجهز میگردد. این سوئیچ با توجه به شدت جریان آب قطع و وصل بودن مدار برق موتور را تعیین می کند.

سوییچ فشار بالا (های پرشر) در دستگاه تصفیه آب مبتنی بر اسمز معکوس استفاده می شود و وظیفه آن قطع کردن جریان برق دستگاه در زمان پر شدن مخزن تصفیه آب می باشد.سوئیچ قطع فشار بالاHigh pressure  با برق ۲۴ ولت و در تصفیه آب خانگی کار می کند و دو سر آن مجهز به اتصال فیتینگی می باشد و به راحتی می توان شلنگ خانگی را به آن وصل نمود.

سوییچ