شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی

اهمیت تصفیه آب توسط دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی برای حفظ حیات

معضل کمبود آب با وجود افزایش روز افزون جمعیت در جهان و دسترسی کمتر به این عنصر حیاتی مشکلی اساسی است. همچنین افزایش گرم شدن کره زمین به لحاظ جوی و در نهایت کاهش منابع آب قابل مصرف، به حقایقی تلخ و نگران‌کننده برای انسان ها تبدیل شده است. از آنجاییکه ۹۷ درصد از سطح کره زمین توسط آب موجود در اقیانوس‌ها و دریاها فرا گرفته است. و این حجم از آب بدون عملیات تصفیه توسط دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی، قابل شرب نیست. بنابراین شیرین سازی و تصفیه آب دریا و به روش اسمز معکوس با دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی، به امری حیاتی و بسیار حائز اهمیت تبدیل شده است. این روش امروزه به یکی از گزینه های محبوب و مطرح برای مقابله با کمبود و بحران آب و نیز نمک زدایی از آب های دریایی بدل گردیده است.

نتیجه

پس می توان به این نتیجه رسید. که از مهم‌ ترین و اساسی ‌ترین مزیای تصفیه آب دریا رسیدن به فرآیند تأمین آب شرب مورد نیاز شهر ها و مناطقی است. که کمبود آب در آن ها سبب بروز بیماری‌های مختلف و حتی مرگ ‌و میر برخی از افراد شده است. استفاده از دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی در ابعاد صنعتی می‌توانند. به عنوان راهکاری مطمئن در حل این مشکل و معضلات به کمک حیات بشریت بیایند.
دستگاه تصفیه آب

دیگر مزایای تصفیه آب دریا

  • از دیگر مزایای شیرین کردن آب دریا به وسیله دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی که مهم‌ترین آن تامین آب شرب است. می توان از آن برای بهبود فعالیت ‌های صنعتی و تامین آب لازم برای فعالیت نیروگاه‌ها و کارخانه‌های مختلف در زمینه های برای خطوط تولید محصولات اشاره نمود.
  • تهیه وتولید آب مناسب و مورد نیاز برای آبیاری و کشاورزی و پرورش دام طور نیز از دیگر پیامدهای مهم فرآیند تصفیه آب دریاهاست. همان طور که می‌دانیم رشد و توسعه کشاورزی نیز یکی دیگر از نیاز های اساسی انسان است. این مهم با کمک تجهیزات آب شیرین‌کن سبب تأمین آب مورد نیاز برای انجام فعالیت‌ های کشاورزی است. که به‌ویژه در مناطق دور از دریا را با راه ‌اندازی ایستگاه‌‌های پمپاژ آب و همین‌طور خط لوله برای آب ‌رسانی به مناطق دورافتاده نیاز فراهم آورده. و سبب رشد صنعت کشاورزی می‌گردد. و در نتیجه منجر به افزایش تولید محصولات کشاورزی می‌شود.

یک مزیت مهم

  • تصفیه آب برای آبادانی و به وجود آمدن زندگی و حیات در اقلیم های فاقد هر گونه موجود زنده و یا پوشش گیاهی است. که برای برطرف نمودن مشکلات شهری ناشی از تراکم جمعیت میتواند بسیار کمک کننده و ایده آل برای جوامع امروزه باشد.
    تصفیه آب

روند تصفیه آب دریا و تبدیل به آب با کیفیت

فرآیند شیرین سازی آب دریا یه وسیله دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی یا به عبارت دیگر نمک‌زدایی یعنی:

اعمال چندین مرحله متفاوت روی آب شور یا بدمزه جهت زدودن نمک اضافی و بقیه مواد معدنی از آن است. یا به طور کلی‌تر نمک‌زدایی شامل زدودن نمک‌ها و مواد معدنی است. همان‌گونه که اشاره گردید آب دریا طی فرآیندی به آب شیرین تبدیل می ‌شود. که جهت مصرف یا آبیاری مناسب باشد. در بعضی از مواقع نیز محصول این فرآیند پر فایده تولید نمک خوراکی است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده؛ آب خروجی و تصفیه ‌شده از دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی از نظر مشخصات فیزیکی و شیمیایی بهتر از هر آبی است که به روش‌های دیگر تصفیه شده است.

روش‌های تصفیه آب صنتعی

در واقع سه روش عمده برای تصفیه آب صنعتی دریا وجود دارد. که این روش‌ها شامل بهره‌‌گیری از نیروی محرکه حرارتی، روش بهره‌گیری از نیروی محرکه الکتریکی و روش بهره‌گیری از نیروی محرکه ناشی از فشار می‌باشند. این روش‌ های استفاده‌ شده با یکدیگر در میزان مصرف انرژی، هزینه ‌های ناشی از اعمال روش تصفیه آب و توانایی تصفیه آب دریا یا آب لب ‌شور تفاوت دارند. در حال حاضر یکی از مثال ‌های موثر و جدید برای تحقیقات در فرآیند شیرین سازی آب های شور ، تمرکز بر روی بیشتر کردن راندمان انرژی و کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

تجهیزات

دستگاه‌های آب شیرین‌کن دریایی معمولاً از فرآیند اسمز معکوس برای تصفیه آب بهره می‌برند. که دقیق ‌ترین روش تصفیه آب حتی در فرآیند های صنعتی محسوب می‌شود. اسمز معکوس به‌عنوان پیشرفته ‌ترین روش تصفیه آب صنعتی دریا شناخته نمی‌شود. اما استفاده متمادی و مداوم از آن در طی سالیان دراز سبب شده تا به‌عنوان یک روش مطمئن و قابل ‌اعتماد برای تأمین آب شناخته شود. ممکن است استفاده از سیستم‌های آب شیرین کن محدودیت‌هایی داشته باشد. اما در مقابل مزایایی که دارد، این محدودیت‌ها چندان قابل‌ملاحظه نیست. تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) از غشا برای جداسازی نمک از آب استفاده می‌کند و بر اساس فشار اسمزی استوار است.
در نهایت با بهره‌گیری از دستگاه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس سختی آب به صورت چشم گیری کاهش یافته است. و آب ایده ال برای مصارف یاد شده تأمین و تولید می‌گردد.
اسمز معکوس چیست؟
مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه به چه صورت است؟

دستگاه آب شیرین کن دریایی