شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه فاضلاب صنعتی

 • فاضلاب صنعتی چیست؟

فاضلاب صنعتی یا همان پسابهای صنعتی حاوی انواع مختلفی از ناخالصیها و مواد افزوده شده در طول فرایند صنعتی هستند. بسیاری از صنایع با توجه به نوع استفاده از آب و فرایند بهره وری خود. پساب های متنوع و با غلظت های مختلفی تولید می کنند. بطور کلی پساب مربوط به هر صنعت مشخصات خاص خود را داشته. و در طراحی سیستم های تصفیه فاضلاب باید این خصوصیات مد نظر قرار گیرند. علاوه بر این امروزه تصفیه و استفاده مجدد فاضلاب در صنایعی مانند فولاد و صنایع غذایی یک امر معمول و متداول می باشد که در نتیجه کاهش مصرف آب و آلودگی، منجر به کاهش هزینه ها می شود. بنابراین آب مورد استفاده در صنعت از جمله مهمترین مصارف آب در جهان محسوب می شود. که تصفیه آن باید برای بهتر عمل کردن چرخه صنعت مورد توجه قرار گیرد.

تصفیه آب خاکستری چیست؟

فاضلاب صنعتی چه خصوصیاتی دارند ؟

خصوصیات مختلفی که بعنوان شاخص برای پساب های صنعتی می توان ذکر کرد شامل :

 • دمای پساب
 • غلظت آلاینده،
 • سرعت جریان پساب
 • بوی پساب
 • PH

مهم ترین عواملی که بر کیفیت فاضلاب صنعتی  تأثیر می گذارند ؟

دمای پساب :

یکی از مشخصات بارز فاضلاب های صنعتی است که روند طبیعی تصفیه فاضلاب را مختل می کند. اساساً در بسیاری از صنایع، از آب بعنوان خنک کننده بویلرها استفاده می کنند. نمونه بارز این مورد استفاده از آب برای خنک کردن بویلرها در نیروگاه های تولید برق است. افزایش دما به خودی خود چند اثر بصورت مستقیم و غیرمستقیم خواهد داشت. در فاضلاب های با درجه حرارت بالا، اصولا میزان اکسیژن و دیگر گازها در آن کاهش می یابد. در این حالت شرایط برای ادامه حیات آبزیان سخت شده و نهایتاً منجر به مرگ و میر آنها می شود. از طرف دیگر این فرایند منجر به عمل تصفیه غیرهوازی شده و به دلیل تخمیر شرایط بوی بد و تولید مواد اسیدی بر فاضلاب حاکم می شود.

غلظت مواد آلاینده :

مورد بعدی تاثیر گذار بر کیفیت فاضلاب های صنعتی غلظت مواد آلاینده است. اصولاً مواد آلاینده موجود در فاضلاب از طریق شکستگی یا سرریز در مخازن ذخیره سازی مواد وارد فاضلاب می شود، و یا جریان شستشو تجهیزات بعد از اتمام فرایند به درون فاضلاب نهایی ریخته می شود. در این حالت با توجه به استانداردهای حاکم بر فرایند صنعتی غلظت مواد آلاینده نیز متغیر است. با توجه به اینکه در صنایع از مواد مختلفی استفاده می شود، غلظت هرکدام تاثیرات خاصی مانند اسیدی بودن، قلیایی بودن، خورنده بودن و فرار بودن را به پساب تحمیل می کند که باتوجه به آنها سیستم تصفیه فاضلاب خاصی برای آنها تعیین می شود.  لازم به ذکر است که در فرایندهای صنعتی از اسیدهای معدنی و آلی و همچنین از مواد قلیایی قوی و ضعیف استفاده می شود، که طبیعتاً pH فاضلاب را تحت تاثیر قرار می دهند.

گوگرد :

دیگر موردی که در فاضلاب های صنعتی زیاد چشمگیر است و منشاء بسیاری از مشکلات است، وجود گوگرد است. گوگرد به شکل سولفید در فاضلاب وجود دارد که در صورت اعمال شرایط غیرهوازی بر فاضلاب، میکرواورگانیزم ها سولفید را به سولفات کاهش داده و گونه ای بسیار خورنده است. البته با ادامه فرایند و وجود اکسیزن این سولفات ها به اسید سولفورک اکسید شده و محیط را اسیدی می کند که در این حالت بسیار خورنده است. پساب های حاوی گوگرد قبل از ورود به هر تصفیه خانه صنعتی باید عمل پیش تصفیه بر روی آن انجام گیرد. در ضمن گوگرد بهمراه متان از منشاء های اصلی بوی بد در فاضلاب ها هستند و گاز هیدروژن سولفید نیز بسیار سمی بوده و برای اپراتور طرح های صنعتی شدیداً خطرناک است.

انواع فاضلاب صنعتی :

به طور کلی میتوان فاضلاب صنعتی را به گروه‌ های زیر تقسیم  بندی کرد:
 • شامل آلاینده های معدنی ، مانند: فاضلاب صنایع پردازش مواد معدنی و یا صنایع آبکاری.
 • فاضلاب های شامل آلاینده های آلی مانند: فاضلاب مواد غذائی یا تصفیه روغن
 • با توجه به طبقه بندی شرکت های صنعتی و نوع تولید آنها ، از جمله: فاضلاب های متالورژی، فاضلاب کاغذ سازی، فاضلاب های تولید زغال سنگ، فاضلاب های تولید فلزات ، فاضلاب های تولیدات مواد شیمیایی ، چاپ پارچه و رنگرزی ، فاضلاب تولید آفت کش ها و …
 • با توجه به اجزای اصلی آلاینده های موجود در فاضلاب، از جمله: فاضلاب اسیدی، فاضلاب قلیایی، فاضلاب حاوی سیانور، فاضلاب حاوی کروم، پسماند های  کادمیوم ، فاضلاب حاوی جیوه ، فاضلاب فنول ، فاضلاب حاوی گوگرد ، فسفر آلی فاضلاب و فاضلاب رادیو اکتیوی.
 • پساب بخش تاسیسات ، مربوط به فرایند تصفیه آب ، زیر آب بویلر و برج خنک کن و تاسیسات عمومی.

سخن آخر

بطور کلی آب آلوده یا فاضلاب به آبی گفته می شود که در اثر مصارف گوناگون و ورود مواد خارجی کیفیت آن تغییر یافته و برای مصرف قبلی غیر قابل استفاده شده است. فاضلابهای صنعتی در اثر مصرف آب در فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آیند و بعضاً خطرناک ترین نوع فاضلابها را تشکیل میدهند..با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید ، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد مثلاً در صنایع فلزی ، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی ، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس ، کادمیوم ، نقره ، جیوه ، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی آن به اثبات رسیده است.

فاضلاب صنعتی