شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه آب

دسته بندی ها: تصفیه آب

تصفیه آب

به فرایندهایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده حذف می‌شوند، تا قابل آشامیدن یا مصرف کشاورزی گردد. به‌طور کلی روش‌های مورد استفاده عبارتند از فرایندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون، ته‌نشینی، تقطیر و فرایندهای زیستی مانند فیلترهای شنی و ماسه‌ای کند، کربن اکتیو (کربن فعال) و فرایندهای شیمیایی مانند کلرزنی، ازن‌زنی، دفلوکولانت، استفاده از تابش الکترومغناطیسی مانند میکروب‌کشی با پرتو فرابنفش.

فرایند تصفیه آب ممکن است به کاهش غلظت ذرات معلق یا ذرات محلول در آب از جمله ذرات معلق، انگل‌ها باکتری‌ها، جلبک‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و طیف وسیعی از مواد محلول و ذرات معلق موجود در آب منجر شود.

در اینجا توضیحی مختصر از روند تصفیه آب دستگاه‌های خانگی و نیمه صنعتی و صنعتی آورده خواهد شد.

تصفیه آب

تصفیه آب

فرایند تصفیه آب یک فرایند ساده اما در عین حال بسیار پیچیده می‌باشد .به روشی که هم‌اکنون برخی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی عمل میکنند روش اسمز معکوس R.O (Reverse Osmosis) گفته می‌شود.

در این روش آب تحت فشار بالا پس از رد شدن از سه فیلتر اول ، وارد مرحله چهارم و اصلی روند تصفیه آب می‌شود که به آن ممبران (Membrane) میگویند. در این مرحله آب تحت فشار از خارج فیلتر ممبران به داخل پمپاژ و آب تصفیه شده از درونی‌ترین لایه آن خارج شده و به مرحله پنجم و سپس مرحله ششم می رود.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس ؛ یکی از عمده مشکلات امروزه در سطح جهانی، کمبود آب آشامیدنی می‌باشد که این مشکل در کشورهای در حال توسعه ملموس تر می‌باشد . با مصرف بی رویه آب به خصوص در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و … کاهش منابع آب شیرین روز به روز در حال کاهش است. متاسفانه در کشور ایران به دلیل اینکه در طی سال‌های اخیر مصرف آب بسیار بالاتر از سرانه مصرف آب در سطح جهانی می‌باشد ، مجریان و کارشناسان صنعت آب و فاضلاب را بر این واداشت تا نسبت به کنترل مصرف آب و همچنین استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا به منظور تصفیه آب شور و تبدیل آن به آب آشامیدنی اقداماتی را انجام دهند.

استفاده از سیستم های اسمز معکوس که اصطلاحا به آن آب شیرین کن هم می گویند و گاهی اوقات بصورت مخفف RO نامگذاری می‌کنند، در سراسر جهان رو به گسترش است تا منابع آب شور که بیشترین حجم کره زمین را تشکیل می‌دهد را به آب آشامیدنی تبدیل کرد. آب آشامیدنی کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله قطر، امارات، عربستان و … از طریق فرآیند اسمز معکوس تهیه می‌شود.

 

آب دریا