سختی گیر

سختی‌ گیر، سختی گیر رزینی شرکت مهندسی و ساخت کندو

آب سخت آبی است که حاوی نمک‌های معدنی از قبیل ترکیبات کربنات‌های هیدروژنی، کلسیم، منیزیم و غیره است. نوشیدن بیش از حد آب سخت موجب رسوب در افراد سنگ‌ساز شده و همچنین موجب بیماری‌های گوارشی به خصوص سنگ کلیه می‌شود. بنابراین بیشتر توصیه می‌شود از آب سبک برای شرب استفاده کرد و منیزیم و کلسیم مورد نیاز بدن را از غذاها و یا سبزیجات و میوه جات تهیه نمود. آب سخت موجب از دست دادن طعم و مزه نوشیدنی‌ها می‌شود. دیر پخته شدن و سفتی حبوبات با آب سخت از دیگر عوارض آن است. به علاوه، آب سخت به جداره دیگ‌های بخار آسیب زده باعث خوردگی و ایجاد قشر آهکی بر روی جداره دیگ‌ها و تأسیسات مرتبط می‌شود. خوب کف نکردن صابون که موجب افزایش مصرف صابون می‌شود، از دیگر اثرات سختی آب است. جهت رفع این مشکل استفاده از دستگاه های سختی گیر پیشنهاد می گردد.

فرآیند سختی گیر رزینی شرکت مهندسی کندو

دستگاه سختی‌گیر شامل یک استوانه فلزی است که در آن مواد موثر در سختی‌زدایی (رزین‌های تبادل یونی) قرار گرفته است. رزین‌های سختی گیر، کلسیم و منیزیم را با سدیم تعویض کرده و آب سخت را به آب نرم تبدیل می‌کنند. رزین‌های دستگاه سختی‌گیر پس از مدت زمان معین اشباع می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهدند. اگر رزین با محلول کلرو سدیم ۱۰% شستشو شود، خاصیت سختی‌گیری خود را باز می‌یابد. غلظت‌های کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند. استفاده از آب‌های گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آب‌هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند، رزین‌ها را فرسوده و آبدهی دستگاه سختگیر را کم می‌کنند. توصیه می‌شود قبل از دستگاه سختی‌گیر، مواد معلق آب توسط یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کاهش املاح فلزات سنگین تدبیر لازم گرفته شود.

راه اندازی، بهره‌برداری و احیا دستگاه سختی‌ گیر ممکن است دستی، یا با فرمان الکترونیکی به طور اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام گیرد.

کاربرد سختی گیرهای رزینی شرکت مهندسی کندو

  • کاهش سختی آب‌های آشامیدنی که طبق استاندارد WHO مقدار سختی را در آب‌های مصرفی بر حسب caco3، معادل ۲۵۰ میلی‌گرم پیشنهاد شده است.
  • حذف سختی آب دیگ‌های بخار
  • حذف یا کاهش سختی آب در سیستم گرمایشی و سرمایشی
  • حذف یا کاهش سختی آب در صنایع نساجی، رنگرزی و …

مشخصات فنی مختصری از سختی گیرهای شرکت مهندسی کندو

  • مخزن دستگاه سختی‌گیر ساخته شده از ورق کربن استیل
  • سیستم‌های پخش‌کننده و جمع‌آوری آب همره با نازل‌های مخصوص
  • لوله‌کشی از جنس گالوانیزه، PVC یا پلی اتیلن
  • مخزن نمک از جنس پلی اتیلن، فلزی یا بتنی
  • کنترل به صورت دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک

کاتالوگ مربوط به سختی گیرهای شرکت مهندسی کندو را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید.

*** کاتالوگ سختی گیر شرکت مهندسی کندو***

جهت آشنایی با نحوه طراحی سختی گیرهای رزینی میتوانید لینک زیر را دریافت فرمایید.

*** طراحی سختی گیر رزینی***

سختی گیر