شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی چیست؟

امروزه به دلیل حجم بالای آلودگی ها و میکروب ها در آب ، قبل از ورود آب به خانه ها در تصفیه خانه ها به صورت صنعتی انجام می گیرد که به این عملیات تصفیه آب صنعتی می گویند.  در کنار تصفیه آب های آلوده در تصفیه خانه ها، اکثر افراد در خانه هایشان دارای دستگاه تصفیه آب هستند. اما این دستگاه های خانگی  به طور کامل برای میکروب زدایی آب جوابگو نیستند. در روش تصفیه آب صنعتی ، آب در فرآیند های مختلفی پاکسازی می شود و شن ها و میکروب های آن از بین رفته و آب قابل شرب به دست افراد می رسد. مزیت دستگاه تصفیه آب صنعتی نسبت به دستگاه های دیگر این است که میزان خروجی تصفیه آب بسیار بالا می باشد.  به طور کلی تصفیه آب به فرایند هایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نا مطلوب، آلاینده‌ های بیولوژیکی  ، جامدات معلق و گاز ها از آب آلوده حذف می شوند ، تا آب قابل آشامیدن یا مناسب برای مصارفی چون کشاورزی گردد.

انواع روش های تصفیه آب صنعتی

تصفيه يا پالايش آب از نظر پزشكي و بهداشت اهميت زيادي دارد.  تحقیقات علمی ثابت نموده که سلامتی و زندگی مان به کیفیت آب مورد استفاده مان بستگی کامل دارد. از اینرو می بایست در استفاده از آبی که در سیر زندگی خود در طبیعت به عنوان یک حلال خوب ، تمام موادی که به طور طبیعی در بافت های زمین یافت می شود (به آب سخت تبدیل می شود) و یا آلاینده های صنعتی ، کشاورزی و… را در خود حل نموده و به همراه دارد ؛ مراقبت نمود. تصفیه آب صنعتی امروزه به وسیله روش های گوناگونی انجام می پذیرد که شامل موارد ذیل می باشد :

 • تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی :در این روش از تبادل یونی به منظور سخت گیری آب و تولید آب خالص با درجه بالا استفده می شود.
 • تصفیه آب به روش سیستم نانو فیلتراسیون : روش های فیلتراسیون شامل میکرو فلتراسیون ،اولترافیلتراسیون و نانو فیلتراسیون می باشد که هدف آن جداسازی اجزای آلی و املاح محلول در آب برای تولید آب خالص است.
 • تصفیه آب به روش EDI: این روش ترکیبی از تبادل یونی و فیلتراسیون غشایی است.
 • تصفیه آب به روش (EDR) الکترو دیالیز معکوس (Electro dialysis Reverse): در این روش حذف املاح معدنی با استفاده از جریان برق DC و غشاهای آنیونی و کاتیونی صورت می پذیرد.
 • تصفیه آب به روش سیستم اسمز معکوس ( RO ): به علت پیشرفت فناوری صنایع امروزه برای تصفیه آب مورد استفاده در بخش های مختلف خود از سیستم اسمز معکوس استفاده می نمایند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم . مهم ترین ویژگی تصفیه آب به روش اسمز معکوس بازدهی بالای آن وهزینه پایین تر نسبت به روش های قدیمی است.

پارامتر های اصلی در تصفیه آب صنعتی

شاخص هایی که با آنها می توان املاح محلول در آب را اندازه گیری کرد شامل هدایت الکتریکی آب (EC) ، PH  ، قلیائیت ماده (P)، قلیائیت کل (M)، سختی کل (TH) و کل املاح محلول جامد TDS می باشد. در آب های طبیعی هر چه مقدار یون ها بیشتر باشد ، EC آن نیز بیشتر است و بالعکس. PH  آب خالص در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد برابر ۷ است و با افزایش دما افزایش می یابد. PH آب های طبیعی عموماً در محدوده ۸-۶ است. کنترل PH در بسیاری از فرایندهای تصفیه ضرورت دارد. PH  آب را با دستگاه PH متر اندازه گیری می کنند. PH آب را با استفاده از کاغذ های PH و یا شتاب گرها می توان اندازه گیری کرد که دقت آن کمتر است. TDS  نشان دهنده کل غلظت املاح محلول در آب است که بر حسب میلی گرم در لیتر گزارش می شود. TDS شاخص خوبی برای تعیین کیفیت کلی آب است.

سختی آب (H) نیز میزان املاح محلول کلسیم و منیزیم در آب است. سختی آب موقت ناشی از بی کربنات های کلسیم و منیزیم است و دائم  ناشی از سولفات، کلرید و نیترات و … کلسیم و منیزیم می باشد. واحد بین المللی بیان سختی آب ppm معادل کربنات کلسیم یا میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم است. میزان قلیایی بودن آب برابر مجموع یون های کربنات  بی کربنات و هیدروکسید آب است. هر چه میزان قلیایی بودن آب بیشتر باشد ظرفیت بافری آب بیشتر است.

کاربردهای تصفیه آب صنعتی

آب صنعتی در صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است، این آب قبل از استفاده باید مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کیفیت و خواص آن در صنعت مناسب می باشد یا خیر؛ دست کم باید اطمینان حاصل شود که باعث آسیب به تجهیزات نشود. علاوه بر این امروزه تصفیه و استفاده مجدد در آب در صنایعی مانند فولاد و صنایع غذایی یک امر معمول و متداول می باشد که در نتیجه کاهش مصرف آب و آلودگی، منجر به کاهش هزینه ها می شود. بنابراین آب مورد استفاده در صنعت از جمله مهمترین مصارف آب در جهان محسوب می شود که تصفیه آن باید برای بهتر عمل کردن چرخه صنعت مورد توجه قرار گیرد. تصفیه آب صنعتی کاربردهای فراوانی دارد که در زیر به مواردی از آن اشاره شده است :

 • تصفیه آب شهری
 • تصفیه آب در صنایع دارویی ، آرایشی و بهداشتی ، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
 • تصفیه آب در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی
 • تصفیه آب دریا و آب های شور
 • تصفیه آب استخر ها و پارک های آبی
 • تصفیه آب در نگهداری آکواریوم و پرورش ماهی های زینتی
 • تصفیه آب در مدیریت بحران و شرایط اضطراری
 • تامین آب جهت مصارف زراعت ، کشاورزی و گلخانه ای
 • تهیه آب صنعتی جهت مصارف در بویلرها (دیگ های بخار) ، کولینگ تاورها و کلیه سیستم های حراراتی و برودتی
 • تهیه وتأمین آب در کارواش ها
 • تصفیه و تهیه آب صنایع  و کارخانه جات غذایی
 • تصفیه آب مورد نیاز در نیروگاه ها و سیکل ترکیبی
 • تهیه آب برای صنایع شیلات و پرورش ماهی
 • تهیه آب جهت مصارف دام پروری و طیور

سخن آخر

در این مقاله سعی گردید اهمیت و کاربردهای فرآیند تصفیه آب صنعتی از زوایای مختلف بررسی گردد. همان گونه که می دانیم  نیاز به آب در بخش‌ های مختلف زندگی روزمره یکسان نیست . همچنین کیفیت آب مورد نظر برای کاربرد های مختلف متفاوت است و نقش تصفیه آب برای کاربردهای مختلف در زندگی روزمره نقشی اساسی است. بعد از تصفیه آب به صورت صنعتی  ، آب در خانه‌ ها به ‌گونه‌ ای تصفیه می ‌شود که برای آشامیدن ، نظافت و پخت ‌و پز مناسب باشد. در کشاورزی و پرورش ماهیان نیز تصفیه آب برای داشتن محصولاتی بهتر ضروری است.

آب کاربردهای مختلفی در صنایع و کارخانجات گوناگون دارد و تصفیه آن برای دست‌ یابی به کیفیت مورد نیاز هر بخش امری حیاتی است. آب علاوه بر کاربرد های مستقیم ، کاربرد هایی نظیر تولید انرژی نیز خواهد داشت که نقش آن را در زندگی روزمره بیش ‌از پیش روشن می ‌کند.

مهم ترین کاربرد های سیستم تصفیه آب یا آب شیرین کن ها در صنعت

تصفیه آب صنعتی