شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه آب دریا

تصفیه آب دریا چیست ؟

بخش عمده ‏ای از سطح سیاره زمین را آب فرا گرفته است. چیزی نزدیک به ۹۷ درصد این آب ‏ها شور و غیر قابل نوشیدن هستند. به همین دلیل است که نزدیک به یک پنجم جمعیت جهان از کمبود یا نبود آب آشامیدنی مطلوب رنج می‏ برند. پیش ‏بینی می‏شود در آینده بخش بیشتری از جمعیت جهان دچار کم آبی و پیامدهای منفی ناشی از آن شوند. استفاده از آب ناسالم دلیل بروز بیش از ٪۸۰ بیماری ها در کشورهای درحال‌توسعه. به دلیل عدم دسترسی به منابع آب شیرین سالم و کافی اتفاق می‌افتد.  تصفیه آب دریا به معنای استخراج آب شیرین از آب دریا و آب‌های لب‌شور است. یک راه مناسب برای تأمین آب شیرین شهرها و کشورها است. در بسیاری موارد مانند بیابان عربستان که بزرگ‌ترین منطقه بدون رودخانه موجود در جهان است. استفاده از صنعت شیرین سازی آب با سرعت زیادی در حال افزایش است.

 رایج ترین روش تصفیه آب دریا

امروزه رایج ترین شکل استفاده از آب شیرین کن اسمز معکوس RO است. آب از طریق کارتریج که شامل فیلم نازک غشای کامپوزیتی پلی آمید است. نمک دام و سایر ناخالصی را  از آن جدا کرده و اجازه می دهد. برای تصفیه آب دریا آب تازه مورد استفاده قرار گیرد. آب شیرین دریایی به منظور تصفیه آب دریا به جهت مصارف آشامیدنی، کشاورزی. صنعتی و تفریحی به کار می رود. با استفاده از اسمز معکوس در دستگاه آب شیرین کن دریایی می توان آب با شوری کمتر از ۵۰۰ میلی گرم بر لیتر از آب دریا تولید نمود. استفاده از آب شیرین کن دریایی در تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس با توجه به هزینه اولیه سرمایه گذاری. و همچنین با توجه به سهولت بهره برداری نسبت به سایر روشهای تصفیه آب دریا مانند تقطیر و MED از اولویت برخوردار است.

دیگر روش های تصفیه آب دریا

شیرین سازی و تصفیه آب دریا به روش MSF :

MSF  یک روش شیرین سازی حرارتی آب دریاست که بر پایه تبخیر و میعان استوار است. مراحل تبخیر و میعان در این روش با یکدیگر جفت شده. و گرمای نهان تبخیر در آن بازیابی شده تا از آن در پیش‌گرمایش آب ورودی استفاده شود.  برای بیشینه کردن بازیابی آب، هر مرحله از یک واحد MSF در یک فشار پایین عمل می‌کند. شاخصه اصلی طراحی یک سیستم MSF، جوشاندن توده‌ای مایع است. این موضوع، اثرات ناشی از تشکیل رسوب در لوله‌های انتقال حرارت را کاهش می‌دهد.

شیرین سازی و تصفیه آب دریا به روش الکترودیالیز (ED) :

الکترودیالیز از یک منبع جریان مستقیم و تعدادی کانال جریان است. که با غشاهای انتخاب‌پذیر آنیونی و کاتیونی به‌صورت یکی در میان از هم جدا می‌شوند. برای تصفیه و شیرین سازی آب دریا و جداسازی آب از نمک استفاده می‌کند. الکترودیالیز چون از الکتریسیته به‌عنوان نیروی محرکه استفاده می‌کند. برخلاف سیستم‌های اسمز معکوس و تقطیری تنها می‌تواند اجزای یونی را از محلول جدا سازد.

تصفیه آب دریا و آب‌های خیلی شور به روش اسمز مستقیم (FO) :

اسمز مستقیم یک فرآیند اسمزی است. که از غشاهای نیمه‌تراوا برای جداسازی آب از ذرات محلول استفاده می‌کند. نیروی محرکه این فرآیند اختلاف فشار اسمزی بین یک محلول با غلظت بالا که محلول کِشنده نامیده می‌شود. و یک محلول با غلظت کمتر که خوراک نامیده می‌شود، است.

مزایای استفاده از دستگاه اسمز معکوس برای تصفیه و شیرین سازی آب دریا :

استفاده از آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس در تصفیه آب دریا. به ویژه برای مصارف صنعتی و در مقیاس کوچک و متوسط یکی از بهینه ترین روشها به لحاظ اقتصادی می باشد. هرچند گفته می شود این روش هزینه برق و سرمایه گذاری اولیه بالایی دارد. اما در مقایسه با روش MED که در تاسیسات بزرگ تصفیه آب دریا به کار می رود مقرون به صرفه تر می باشد. به علاوه کیفیت آب شیرین کن دریایی تا حد بسیار بالایی قابل قبول بوده. و به راحتی کل املاح محلول را به کمتر از ۵۰۰ میلی گرم بر لیت کاهش می دهد. هزینه بهره برداری از آب شیرین کن دریایی RO شامل هزینه برق و مواد شیمیایی آن می باشد.

آب دریا