شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

اهمیت فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب

فیلتر ممبران چیست؟

ممبران membrane در واقع فیلتری متشکل از غشای نیمه تراوا است . غشا نیز نوعی مانع انتخابی است که اجازه عبور برخی از مواد را می دهد و به بقیه اجازه عبور نمی دهد . فیلتر ممبران معمولا در دستگاه تصفیه آب مبتنی براسمز معکوس نصب می شود و به عنوان واحد اصلی تصفیه آب و قلب تپنده آن شناخته می شود. در واقع مهمترین فیلتر دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس، فیلتر ممبران است و بیشتر فشار سیستم بر عهده این فیلتر می باشد . فیلتر غشاء نیمه تراوا یا همان فیلتر ممبران دارای چندین لایه غشاء بسیار نازک است که دقت آن تا ۰٫۰۰۰۱ میلیمتر (میکرون) است. اما در دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون ، آب از تعدادی فیلتر تصفیه آب که  خاصیت جذب دارند عبور می کند . هر یک از این فیلترهای تصفیه آب بخشی از نا خالصی ها و مواد معلق موجود در آب را حذف می کنند.

انواع دستگاه تصفیه آب

در ابتدا لازم است گفته شود که انواع دستگاه تصفیه آب به دو دسته کلی تقسیم می شوند  :

  • دستگاه تصفیه آب معکوس
  • دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون

در یک دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون دو حالت ممکن است وجود داشته باشد:

یا این فیلتر را ندارد و یا بعد از فیلترهای پیش تصفیه آب، فیلتر تصفیه آب تکمیلی فیلتراسیون نصب شده است. همچنین ممکن است از فیلتر نانوفیلتراسیون یا فیلتر اولترافیلتراسیون به عنوان فیلتر ممبران استفاده شده باشد، که دقت آن از روش اسمز معکوس پایین تر است.

فیلتر ممبران به دلیل ساختار پیچیده ای که دارد قادر است هر نوع ناخالصی اعم از فلزات سنگین، نیترات و نیتریت، انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها، نمک های زیان آور و … را حذف نماید.  همچنین فیلتر ممبران می تواند سختی آب را به طور کامل بگیرد و به راحتی آهک و گچ آب را از آب حذف کند.

تنها فیلتری تصفیه آب که می تواند شوری و نمک آب را حذف کند فیلتر ممبران است، به همین دلیل به  در دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس که از فیلتر ممبران استفاده می کند، دستگاه آب شیرین کن هم گفته می شود .

 فیلتر membrane چگونه کار می کند؟

یک جداره نیمه تراوا را در نظر بگیرید، در دو طرف این جداره آب با غلظتهای مختلف قرار دارد. به صورت طبیعی آب از غلظت پایین تر به سمت غلظت بیشتر جریان پیدا می کند تا غلظت آب دو طرف جداره برابر گردد. اگر فشاری به بخش غلیظ تر آب وارد شود که از فشار اسمزی بیشتر باشد جریان حرکت آب معکوس شده و آب غلیظ پشت جداره باقی می ماند و یون های خالص آب از آن عبور می کنند. فیلتر ممبران در حقیقت یک غشاء اسمزی است که آب با فشار وارد آن شده ، بخشی از آن دور ریز و بخش دیگر که یون های سختی ، نیترات ، مواد شیمیایی و … از آن حذف شده اند وارد منبع ذخیره ی دستگاه میشود. به این روش تصفیه آب اسمز معکوس یا RO  گفته میشود و کاربرد گسترده ای در انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی دارد.

 انواع فیلتر membrane در دستگاه تصفیه آب

فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس و دستگاه تصفیه آب فیلتراسیون به دو شکل ارائه می شود :

  • فیلتر ممبران هوزینگی
  • فیلتر ممبران خطی

فیلتر ممبران هوزینگی

متداولترین نوع فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب ، فیلتر ممبران هوزینگی است . تقریباً تمامی مدل های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از فیلتر ممبران هوزینگی استفاده می کنند. فیلتر ممبران درون یک محفظه ممبران قرار می گیرد. محفظه ممبران معمولاً سفید رنگ بوده و درون آن یک فیلتر ممبران که عموماً رنگ آبی دارد قرار می گیرد. به همین دلیل شما شکل ظاهری فیلتر ممبران نصب شده در دستگاه تصفیه آب را نمی بینید.  انواع فیلتر ممبران هوزینگی ممکن است از لحاظ قطر بدنه یا طول کمی متفاوت باشند اما ساختاری عمومی دارند و در انواع دستگاه تصفیه آب خانگی به راحتی قابل استفاده می باشند. هوزینگ فیلتر ممبران همیشه ثابت است اما فیلتر ممبران نصب شده در آن به راحتی قابل تعویض است.

فیلتر ممبران خطی

فیلتر ممبران خطی به ندرت در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود. در فیلتر ممبران خطی ، فیلتر تصفیه آب و محفظه آن را به شکل یک پارچه طراحی می کنند به همین دلیل این نمونه از فیلتر ممبران کوچک و جمع وجور بوده و تعویض آن به راحتی انجام می شود. همچنین فیلتر ممبران خطی به دلیل اینکه به همراه محفظه دور انداخته می شود ، از لحاظ تعویض بهداشتی تر از فیلتر ممبران هوزینگی می باشد. اما از معایب فیلتر ممبران خطی قیمت بالا، کمیاب بودن و عدم استاندارد واحد برای ساخت اتصالات آن است.

 روش های تعویض این فیلتر در دستگاه تصفیه آب

  • تعویض فیلتر membrane در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

برای تعویض این فیلتر در دستگاه تصفیه آب ابتدا آب ورودی و مخزن تصفیه آب دستگاه تصفیه آب را ببندید و دستگاه تصفیه آب را از برق بکشید.  محفظه ممبران را با استفاده از آچار تصفیه آب محفظه ممبران باز نمایید. توجه شود که این آچار با آچار هوزینگ خانگی که برای محفظه های پایین دستگاه تصفیه آب استفاده می شود، متفاوت است . وقتی درب محفظه ممبران را باز کردید ، عموماً درون آن یک فیلتر تصفیه آب آبی رنگ که این فیلتر می باشد مشاهده می شود . این فیلتر را با احتیاط از داخل محفظه فیلتر خارج کنید.  محفظه ممبران را حتما باید شستشو دهید . زمانی که محفظه ممبران را باز کردید درون آن را با یک پارچه تمیز و مایع شوینده شستشو داده شود . این کار کمک می کند که فیلتر ممبران بعدی عمر مناسب تر و بیشتری داشته باشد .

  • تعویض فیلتر membrane اولترا فیلتراسیون :

این فیلتر UF درون یک محفظه فیلتر قرار می گیرد و هوزینگ آنها تنها یک ورودی و یک خروجی دارد.  برای تعویض این فیلتر تصفیه آب در پوش محفظه را باز کنید . ممکن است فیلتر ممبران به شکل پیچ داخل آن قرار گرفته باشد یا به سبک دیگری داخل هوزینگ وارد شده باشد. این فیلتر را از محفظه خارج کنید . تعویض کردن فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون آسان است ، مانند قبل محفظه فیلتر را شستشو دهید و این فیلتر UF یا MF  جدید را مجدداً سر جای خود قرار دهید. فیلتر تصفیه آب UF  یا MF  قطعاتی مانند زانو ممبران و محدود کننده فاضلاب ندارد و خروجی آب قطعاً فقط آب تصفیه شده است .

عمر مفید این فیلتر

فیلتر membrane به طور کلی بین ۱ تا ۲ سال کار میکند ولی بسته به برخی عوامل عمر آن کاهش می یابد ، به عنوان  مثال بالا بودن TDS آب منطقه ، بالا بودن بیش از حد کلر، تعویض به موقع فیلترهای ۱، ۲ و ۳ ، تعویض فیلترهای پیش تصفیه توسط افراد غیر متخصص و …. عواملی هستند که عمر ممبران را می‌تواند به شدت کاهش دهد.

لازم به ذکر است در مواقعی که TDS منطقه به طور شدید بالا باشد و ممبران زود به زود خراب شود می‌ توان از فیلتری با عنوان محافظ ممبران که در واقع فیلتر PP با قطر ۱ میکرون و به صورت کاتریجی نیست و در داخل هوزینگ قرار نمی گیرد قبل از ممبران استفاده نمود تا عمر ممبران کمی افزایش یابد .

سخن آخر

فیلتر membrane ، در واقع فیلتر اصلی و قلب دستگاه آب تصفیه کن است .  فیلتر اسمز معکوس ، از چندين لايه غشاء نيمه تراوا كه به دور يك لوله مركزي پيچيده شده اند تشكيل شده است. چون ناخالصي های محلول در آب ، قادر به عبور از غشاء نيستند از اين رو در يك طرف غشاء آب تقريباً خالص وجود خواهد داشت . با استفاده از این فیلتر در روش اسمز معكوس مي تواند املاح آب را ۹۰ تا ۹۸ درصد كاهش دهد . نیترات، آرسنیک، سرب ، جیوه ….و سایر نا خالصی های محلول در آب و وفلزات سنگین مضر در آب در این مرحله از آب حذف می شوند. سختی مضر آب که باعث رسوب گذاری دراندامهای مختلف بدن و در لوازم خانگی مثل کتری و چای ساز می شود حذف شده و آب سنگین به آب سبک و گوارا تبدیل می شود.

فیلتر ممبران