شرکت مهندسی و ساخت کندو

ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست

آدرس: تهران – جردن – خیابان سلطانی (سایه)
پلاک ۶ – واحد ۲۰۲
تلفن: ۲۶۲۰۶۹۶۷ — ۲۲۰۲۱۱۹۹ — ۲۲۰۲۰۵۲۰
فکس: ۲۶۲۰۶۹۵۱
ایمیل: cando.corp@gmail.com

تصفیه آب آکواریوم

مقدمه

در گذشته نگهداری آکواریوم و پرورش ماهیان زینتی هم به ‌عنوان یک هنر و هم به ‌عنوان یک علم بود. اما امروزه به دلیل حجم مبادلات تجاری سالانه و بین‌المللی در این حوزه که چیزی حدود ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می ‌شود. می ‌توان از آن به‌ عنوان یک صنعت رو به رشد نیز استفاده کرد. طبیعتاً رشد روز افزون در این حوزه، توجه به کیفیت و سلامتی اساسی ‌ترین نیاز ماهیان زینتی یعنی آب را روز به ‌روز بیشتر می‌ کند. سیستم تصفیه آب آکواریوم، قسمت اصلی در یک آکواریوم است. و بر اساس ادعای متخصصین این حوزه، چیزی است که تفاوت میان موفقیت و شکست را رقم می‌ زند. فیلترها ذرات جامد اضافی را در آکواریوم به دام انداخته، آلودگی ‌های مایع را بی‌خطر کرده و آنها را مجدداً به آکواریوم بازمی ‌گردانند. تصفیه آب و پایش کیفیت آن برای سلامت ماهی‌ها یک امر حیاتی است.

اهمیت تصفیه آب آکواریوم برای سلامت ماهیان

از آن جاییکه آب برای ماهی ها حکم زندگی را دارد . کوچکترین مشکل در آب باعث مرگ و میر آنها می شود چرا که ماهی ها بسیار حساس هستند. و اهمیت وجود تصفیه آب برای آکواریوم همیشه مورد بررسی قرار گرفته شده است. ممکن است افرادی که در زمینه آکواریوم و پرورش ماهیان زینتی تازه کار بوده و تخصص چندانی نداشته باشند ، مایل باشند از آب لوله‌ کشی معمولی در مخازن آکواریوم خود استفاده کنند. که البته ساده ‌ترین و ارزان ‌ترین آب برای استفاده در آکواریوم است. اما آنچه که مسلم است. در سراسر دنیا، شرکت‌های تامین آب، ممکن است برخی مواد شیمیایی مانند کلر یا کلرامین به آب اضافه کنند. تا آن را برای نوشیدن امن کنند. این در حالی است که این مواد برای ماهی های حساس بسیار خطرناک است. وباعث مرگ آن ها می شوند. در کل، کلر و کلرامین دو افزودنی هستند که باعث بیشترین مشکلات برای ماهی ها می‌شوند.

دیگر مشکلات عدم تصفیه آب آکواریوم برای ماهیان

در برخی کشورها، مواد شیمیایی افزاینده‌ی PH به آب اضافه کنند. چون در آب قلیایی سرب کمتر حل می‌شود. علاوه بر آن ممکن است که منابع آب دارای نیترات و نیتریت یا سایر ناخالصی ها باشند. به همین دلایل، آب لوله‌ کشی پیش از آنکه بتواند بطور امن در آکواریوم ماهی استفاده شود، حتما باید تصفیه شود. وجود دستگاه تصفیه آب برای ماهی های حساس ضروری تر از خود آب است. مشکل بالقوه دیگری که باید از آن آگاه بود. نگرانی از تغییر خصوصیات مواد شیمیایی منبع آب، در طول زمان است. این تغییرات در کیفیت آب، در سراسر دنیا دیده می شود. برخی مناطق به اندازه کافی آب ندارند .در نتیجه مجبور می‌شوند در زمان کمبود، آب اضافی را از مناطق همجوار خریداری کنند. مثلاً سطح باکتری ها در تابستان و هوای گرم معمولاً بیشتر از فصل زمستان و هوای سرد است.

تصفیه آب صنعتی

برای یک آکواریوم ساده، دو نوع فیلتر لازم است:

  • فیلترهای مکانیکی: این فیلترها ذرات آلودگی را از آب حذف کرده و نیاز به کنترل و تمیز کردن دارند. فیلترهای مکانیکی با حذف ذرات آلودگی موجب می‌شوند که آکواریوم تمیز گردد. اما خود این فیلترها نیز باید از آکواریوم جدا شده و به‌ صورت فیزیکی تمیز شوند تا آلودگی ‌ها از آکواریوم خارج گردد.
  • فیلترهای بیولوژیکی: فیلتراسیون بیولوژیکی درواقع باکتری‌ هایی را در آکواریوم فعال می ‌سازد. که می‌ توانند آمونیاک را از بین برده، آن را به نیتریت تبدیل کرده و سپس نیتریت نیز به ماده کم‌ خطرتر نیترات تبدیل شود. نیترات می‌ تواند در غلظت بالا برای بسیاری از ماهیان خطرساز باشد. فرآیند فیلتراسیون بیولوژیکی که به ‌عنوان چرخه نیترات نیز شناخته می‌شود، موجب بیرون راندن آلودگی‌های خطرناک از طریق فیلتر می ‌شود. باید بررسی شود ذراتی که توسط فیلترهای مکانیکی به دام نیفتاده‌ اند، سبب انسداد فیلترهای بیولوژیکی نشده و کارایی آنها را کاهش ندهند.

فناوری‌ های به ‌کار رفته در تصفیه آب برای یک آکواریوم شامل موارد زیر است:

  • استفاده از جاذب‌های سطحی نظیر کربن اکتیو
  • فناوری تبادل یونی با استفاده از رزین‌ها
  • فناوری اسمز معکوس (RO)
  • فناوری تصفیه بیولوژیکی
  • گندزدایی
  • فناوری فیلتر آب اولترافیلتراسیون (UF) و نانوفیلتراسیون (NF)

کاربرد تکنولوژی نانو در تصفیه آب

سخن آخر

دستگاه تصفیه آب RO برای تمامی ماهیان اعم از ماهیان تزیینی ، آکواریوم و حتی ماهیان قرمزو همچنین ماهیان خوراکی مناسب می باشد. آب RO باعث شفافیت بیشتر آکواریوم و همچنین خوش رنگ شدن ماهیان درون آب می گردد. با استفاده از آب RO تولید شده توسط دستگاه تصفیه آب ، زمان دوام آب آکواریوم بالا می رود. نکته ای که در استفاده و قیمت دستگاه تصفیه آب آکواریوم باید رعایت شود. این است که از فیلترهای قلیایی کننده استفاده نکنیم . علت آن نیز این است که آب قلیایی برای بعضی ماهی های آکواریوم مناسب نیست. در دستگاه تصفیه آبی که می خواهیم از آن برای آکواریوم خود استفاده کنیم ، می توانیم از فیلتر UV نیز بهره ببریم. فیلتر آنتی باکتریال یو وی جهت گند زدایی آب مورد استفاده قرار می گیرد. و می تواند آب را از میکروارگانیسم ها نجات دهد .

فرآیند و روش کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب آکواریوم